My Favorite Movies


  toppuk's Rating My Rating
1
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
Das Boot (The Boat)
Sehr Gut
2
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
3
Voyage of the Damned 1976,  PG)
Voyage of the Damned
This is a brillent moving movie about Jewish people fleeing the Nazis.
4
The Bounty 1984,  PG)
The Bounty
Update of the mutiny.
5
Murphy's War 1971,  PG-13)
Murphy's War
Saw this for the first time yesterday, and thought it was very good.
6
Cross of Iron 1976,  R)
Cross of Iron
Great classic film, why do they put it on so late at night.
7
All Quiet on the Western Front 1979,  Unrated)
8
Dresden 2006,  Unrated)
9
Reign of Fire 2002,  PG-13)
Reign of Fire
Brilliant movie, well worth seeing.
10
Hitman 2007,  R)
Hitman
Action in this is good, based on the game.
11
Hostel 2006,  R)
Hostel
Lots of horrid noises of drills and gore.
12
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
What the world would be like if we had no emotions.
13
The Wall 1982,  Unrated)
The Wall
A bit like the Pianist. Shows what life was like in the grim confines of the Warsaw Ghetto.
14
Haven 2001,  PG-13)
15
Into The Arms Of Strangers - Stories Of The Kindertransport 2007,  PG)
Into The Arms Of Strangers - Stories Of The Kindertransport
It is a very good film, althrough the sound is a bit quiet. Also very atmospheric.
16
Escape From Sobibor 1987,  PG)
17
The Time Machine 2002,  PG-13)
The Time Machine
Straight through action, liked both versions.
18
The Time Machine 1960,  G)
19
The Keep 1983,  R)
20
Europa Europa 1991,  R)
21
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) 2008,  PG-13)
22
Candyman 1992,  R)
23
Candyman 2 - Farewell to the Flesh 1995,  R)
24
Final Destination 2000,  R)
25
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
A scary and creepy atmospheric movie, with some rather horrible bits in and a siren which warns when the demonic wierdoe's are coming.
26
Stephen King's It 1990,  Unrated)
27
Pet Sematary 1989,  R)
28
Pierrepoint - The Last Hangman 2006,  R)
29
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
Kate & Leopold
Wouldn't it be a bit hard to adapt to 19th century living?
30
Cube 1997,  R)
31
Vera Drake 2004,  R)
32
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
33
Dead Again 1991,  R)
34
The Guns of Navarone 1961,  Unrated)
35
Operation: Daybreak 1975,  PG)
36
Les Femmes de l'Ombre (Female Agents) 2008,  Unrated)
37
Ghost Story (Madhouse Mansion) 1974,  PG)
Ghost Story (Madhouse Mansion)
A group of old college friends met at a mansion which hides a terrible secret secret that happened in the Victorian times. Starring Penelope Kieth, this film shows scenes of mental institutions of the time, and scary scenes involving dolls..
38
Amazons and Gladiators 2001,  R)
39
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments