My Favorite Movies


  TonyS0prano's Rating My Rating
1
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
"Hey Blondie", This is Simply one of the Greatest films ever made in the History of Film. Sergio Leone can die one of the proudest film makers of all time.

The Film is just perfect, every silence, every word, every scene, every shot fired was perfectly sufficient. Clint Eastwoods presense and confidence just blow every critic away. This is living evidence that Clint Eastwood is the pinical of screen confidence, the performances from each character keep you anxious for the next thing to happen.

Lee Van Cleef as The Bad was the perfect, he look sinister but very clever. One of the first orinal bad guys in screen history, leaving a template for great bad guys. Making him seem just as worthy for that money as the Good and the Ugly.

Eli Wallach couldn't have portrayed a sneaky scheming thief any better. Each of the characters were great and acted perfectly. Not only was the Acting perfect, but the Direction is the very key to this whole film.

He only used a tiny budeget, $1.5 million, compared to a (lets be honest) stupid $250 million for Transformers Revenge Of The Falen. As much as i love the whole Transformers cartoons and films, i can't but think "With that kind of money you have to be making something great", to only make a good blockbuster. That just being an example, there was no point were i was bored by this film. Not forgeting the amazing soundtrack, nobody hasn't heard that music in modern europe.

This is my favourite film ever made, but it definatly is one of the grreatest film Ever made.
2
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
One of the best films i have ever seen! Simply one of the most perfect films ever made. Great script, great director, great actors with perfect performances, every scene is cinematically perfect. While being beautifuly artistic and remaining absolutely entertaining at all times from the begining to end.
3
Sin City 2005,  R)
Sin City
great contrast the monolague is great the story is great the hole dam thing is great nothing are stupid brilliant film one of those movies u love or hate
4
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Just brilliant
5
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
One of the best movies ever made
6
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
classic action he keeps geting better
7
The Departed 2006,  R)
The Departed
Martin Scorsese one of the best of our time .with a greatly talented cast ,this is one of the best preformances or the best from Jack Nicholson , Leonardo DiCaprio , Mark Wahlberg and Matt Damon . THis is very factual to what my people were doing for a while lol but they did help build the country . Possibly the best gangster film ,up there with Goodfellas but then Goodfellas was all true ,while this was ingenuis ,Goodfellas was brilliant .but i love this film with a passion .
8
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
One of the best films ever
9
Scarface 1983,  R)
Scarface
Brilliant and a bit factual
10
Lethal Weapon 1987,  R)
Lethal Weapon
classic
11
Michael Collins 1996,  R)
Michael Collins
This is one of the greatest films i have seen. Shows the lenghts we went for FREEDOM !!!
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
one of the Best films ever,, funny, lods of action ,great story
13
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Brilliant but alot of things missing zuaruman shouldnt have died shelob way to small and the scene wasnt scary and dark enough the black gate is all wrong (there is more then one gate)battle lead up done wrong zorons mouth does not die and the orks dont come out of the gate at all so theres ALOT mising BUT still one of the best ever Peter Jacksons a Genuis
14
300 2007,  R)
300
Seen it 3 times now and still just as good violence was realistic ,taken from a true story obvuisly about 300 spartans the greatest fighters that ever lived against the thought amount of 400,000 persians this is violently brilliant another Frank Miller EPIC
15
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
great film everything was perfect a Speilberg great
16
The Wind That Shakes the Barley 2006,  PG-13)
The Wind That Shakes the Barley
better than what i expected ,im very proud to say im irish
17
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Beyond words
18
Gran Torino 2008,  R)
Gran Torino
Definitely the best way Clint Eastwood could go out of acting. In my mind you don't like this film there is something wrong with you.

I think everyone who watched this was just waiting for the next thing to come out of Eastwood's mouth. Everything Eastwood did was entertaining. It was such a perfect performance and quite realistic. You will never see such a hardcore bad-ass performance in your life.

I see that only 80% of critics liked this film and it really disappoints me, its are to see that the actual audience is actually closer to being right than the critics, but by-god they are this time.

Most of the critics complaints are about the other actors weren't of any near quality, which in fact is ridiculous, not only did each actor play their character well, but there really wasn't a moment when i thought it could have been done better.

Rules of making a good film and this is one that many great directors have learned, that there can't be too many original characters in a film because it doesn't work. There was only one here and that works well, and in this case greatly.

The other thing that probably would have bothered critics is the amount of racial slurs he uses, well to be honest "grow a pair" and "Wake up". You think a Vietnam Veteran, a very conservative man is going to be racial friendly.

What i loved the most about this film, that everyone could see, was that it was "a true performance from the heart" not just in his acting but directing. His wisdom protrudes through the whole film, its a film with a message and no BS.

Eastwood gives you the cold hard truth through the whole film, of coarse he never was a man to tell it any other way or wrap it up in buble-paper for you.

I was as excited as a kid, i have never been that happy after a film, even with an such ending. I could recomend this to anyone i truely LOVED this film.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments