My Favorite Movies


  tonyp56's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
OK, this is the movie that started it all, bullet speed, 360 degree shooting, etc... Enjoy
2
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
Thought the big group orgy/dance scene was un needed.
3
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
Liked this movie just wish they'd would have been little more clear about what happens to Neo.
4
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
This was a suprise hit for me. Wasn't expecting much, but it really turned out great.
5
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
6
A Man Apart 2006,  R)
A Man Apart
Out of all of the Vin Diesel movies, this one has the best mixture of drama and action. I real gem
7
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
8
Grandma's Boy 2006,  R)
9
50 First Dates 2004,  PG-13)
10
Thank You For Smoking 2005,  R)
11
Mr. Blandings Builds His Dream House 1948,  Unrated)
Mr. Blandings Builds His Dream House
I'm 30 years old, and this movie is one of the best I've ever seen. Has a lot of comedy. Introduced to me by my late father, who liked it as well.
12
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
13
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
14
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
15
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
16
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
17
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
National Lampoon's Vacation
This is one of my favorite Lampoon's moives.
18
National Treasure 2004,  PG)
19
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
20
Six Days, Seven Nights 1998,  PG-13)
Six Days, Seven Nights
Loved this movie, good comedy.
21
What Women Want 2000,  PG-13)
22
Braveheart 1995,  R)
23
Wild Hogs 2007,  PG-13)
Wild Hogs
Very good comedy, had the elements for guys, however, whole family can enjoy this movie
24
Dane Cook: Vicious Circle 2006,  Unrated)
Dane Cook: Vicious Circle
I laughed throughout, asking myself, who is this guy. After watching this, I became a Dane Cook fan. Funny never heard of him before watching this (never paid attention I guess)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments