My Favorite Movies


  tonycj92's Rating My Rating
1
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
greatest movie ever
2
The Departed 2006,  R)
The Departed
An Amazing movie, It Captivates me and surprisingly even an actor Ive never really liked amazed me (Wahlberg). Everyone is in top form and as they should be and Scorcese should FINALY win the oscar.
3
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
Excellent collection of stories all combined make this a fantastic film.
4
The Aviator 2004,  PG-13)
The Aviator
DiCaprio's strongest performance.
5
The Caine Mutiny 1954,  Unrated)
The Caine Mutiny
Bogart gives one of his best performances.
6
Cool Hand Luke 1967,  PG)
7
Hannibal 2001,  R)
Hannibal
One of my very Favorites. I can't help but love this movie.
8
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
A great Story and a frightning atmosphere that can make you think about the futur being dark wich is exciting in a way . Of course this was made possible by a greatly directed film and well acted by Tom Cruise.
9
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Jack Nicholson in Top Form.
10
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
One of the most frightning films ive ever seen and its 34 years old.
11
Mr. Brooks 2007,  R)
12
Drag Me to Hell 2009,  PG-13)
13
After Hours 1985,  R)
14
In Hell 2003,  R)
15
Blue Velvet 1986,  R)
16
The Cooler 2003,  R)
17
It's a Wonderful Life 1946,  G)
18
Club Dread 2004,  R)
19
Gone With the Wind 1939,  G)
20
Kickboxer 1989,  R)
21
Highlander 1986,  R)
22
Joe the King 1999,  R)
23
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
24
The Toxic Avenger 1985,  R)
25
The Truman Show 1998,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments