My Favorite Movies
| Tonkster's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
300 2007, R) |
|
| 2 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 3 |
Blade: Trinity 2004, R) |
|
| 4 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 5 |
Underworld 2003, R) |
|
| 6 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 7 |
The Departed 2006, R) |
|
| 8 |
Sin City 2005, R) |
|
| 9 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 10 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 11 |
Mean Creek 2003, R) |
|
| 12 |
Crash 2005, R) |
|
| 13 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 14 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 15 |
Old School 2003, R) |
|
| 16 |
A Scanner Darkly 2006, R) |
|
| 17 |
First Descent 2005, PG-13) |
|
| 18 |
Lady in the Water 2006, PG-13) |
|
| 19 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 20 |
Babel 2006, R) |
|
| 21 |
The Devil's Rejects 2005, R) |
|
| 22 |
Banlieue 13 , R) |
|
| 23 |
Mystic River 2003, R) |
|
| 24 |
Dawn of the Dead 2004, R) |
|
| 25 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 26 |
Kontroll 2004, R) |
|
| 27 |
Revolver 2005, R) |
|
| 28 |
The Last King of Scotland 2006, R) |
|
| 29 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 30 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 31 |
Black Snake Moan 2007, R) |
|
| 32 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 33 |
Sharkwater 2006, PG) |
|
| 34 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 35 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 36 |
Death Proof 2007, R) |
|
| 37 |
Cashback 2006, R) |
|
| 38 |
No Country for Old Men 2007, R) |
|
| 39 |
There Will Be Blood 2007, R) |






































