My Favorite Movies


  toniterese78's Rating My Rating
1
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
this one freaks me out each and every time i watch it
2
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
one of the best zombie movies yet
3
Shaun of the Dead 2004,  R)
4
Romper Stomper 1993,  NC-17)
Romper Stomper
I loved this movie just as much as American History X, this one set the standard for any and all skinhead movies!
5
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
this was one of my very first gore movies, i will always hold it dear to my heart! lol
6
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
im not usually into love stories, but this one definatley left its mark, i loved it!
7
Old School 2003,  R)
Old School
extremley hilarious!!! i love will ferrell
8
Ode to Billy Joe 1976,  PG)
Ode to Billy Joe
this is one of my favorite oldie movies
9
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
10
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
11
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
UHHHHHHHH!!!! my absolute favorite movie of all time!!, i still have to sleep with lights on for days after i watch this
12
Where the Day Takes You 1992,  R)
Where the Day Takes You
this is just a great movie all around, hands down....
13
Thank You For Smoking 2005,  R)
14
An American Haunting 2006,  PG-13)
15
Super Troopers 2002,  R)
Super Troopers
the most funniest movies ive ever seen!
16
Candy 2005,  R)
Candy
absolutley mind-blowing...a must see!!
17
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) 1977,  R)
I Spit on Your Grave (Day of the Woman)
an excellent movie for women that feel the need to get even!!! loved it
18
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
prolly the funniest movie ive seen laltley very raunchy which made is hilarious, but it was actually pretty real life, i loved it!
19
Hostel: Part II 2007,  R)
Hostel: Part II
I was actually comming into this movie thinking it was going to suck, but i was pleasently wrong... i like it, so much im gonna buy it and add it to my lil collection!
20
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
This Fucking Rocked!
21
American History X 1998,  R)
American History X
this movie gives you so many emotions all at once, its a very powerful movie, thats why it happens to be one of my absolute favorite movies of all time...
22
My Summer of Love 2005,  R)
23
Natural Born Killers 1994,  R)
24
28 Weeks Later... 2007,  R)
28 Weeks Later...
omg this one blew the first right outta the water!!!! this is sum crazy shit, very gorey, and it leaves you with no hope!! i loved it

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments