Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  tones7's Rating My Rating
1
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
One of my all time favorites.
2
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
An amazing story concerning the abuse & deaths that occured and continue among the tutsi and hutu tribes compells one to appreciate culture and the sanctity of life.
3
Love and Basketball 2000,  PG-13)
Love and Basketball
Most favorite movie. It's the first original I got this definitely needs a part two love it.
4
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
Really Loved this movie by far Tylers best work yet.
5
Antwone Fisher 2002,  PG-13)
Antwone Fisher
Great movie had a lot of depth. Very deep. Beyond the surface. Luke really should have won an award for it excellent film.
6
Amistad 1997,  R)
Amistad
History @ it's best.
7
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Love It, Love It, Love IT Great movie
Merly Streep's best Performance yet
8
Perfect Harmony 1991,  Unrated)
Perfect Harmony
Eugene Byrd was excellent the plot was terrific.
9
House of Wax 2005,  R)
10
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
Loved It Loved Columbus Short Really enjoyed the movie very nice how the Our Father Prayer was used Great movie.
11
Heidi 1993,  G)
Heidi
family Classic
12
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
The Exorcism of Emily Rose
ortrays the realms we can't see very well shows that evil exists but good with God always conquers.
13
The Ring Two 2005,  PG-13)
14
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
Denzel was off the chain on this one great acting as usual.
15
Are We Done Yet? 2007,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments