My Favorite Movies


  tomo22sawa's Rating My Rating
1
Schindler's List 1993,  R)
2
The Shawshank Redemption 1994,  R)
3
The Pianist 2002,  R)
4
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
I'm so moved
5
Saving Private Ryan 1998,  R)
6
Before Sunrise 1995,  R)
7
Before Sunset 2004,  R)
8
Castle in the Sky 1989,  PG)
9
Rupan sansei: Kariosutoro no shiro (The Castle of Cagliostro) (Lupin III: Castle of Cagliostro) 1979,  G)
10
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) 1995,  G)
11
The Green Mile 1999,  R)
12
Night at the Museum 2006,  PG)
13
Pulp Fiction 1994,  R)
14
Erin Brockovich 2000,  R)
15
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
Leo was great acting
16
The Crying Game 1992,  R)
The Crying Game
when I watch this, I knew about IRA.Last scene very surprised
17
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies)
all most Japanese very cry
18
Awakenings 1990,  PG-13)
19
Backdraft 1991,  R)
20
Of Mice and Men 1992,  PG-13)
21
Being John Malkovich 1999,  R)
Being John Malkovich
very strange & funny story
22
Panda Go Panda 1972,  Unrated)
Panda Go Panda
when I was child, I watched this.
It's funny & so cute !
23
The Last Samurai 2003,  R)
24
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
Letters from Iwo Jima
I realy hate war
25
The Sting 1973,  PG)
26
A River Runs Through It 1992,  PG)
A River Runs Through It
when I watched this in theater, I thought that looks like Robert Redford about Brat Pitt
27
Stuart Little 1999,  PG)
Stuart Little
It's so cute !
28
Notting Hill 1999,  PG-13)
29
Léon (The Professional) 1994,  R)
30
Be With You (Ima, ai ni yukimasu) 2004,  Unrated)
31
Wallace and Gromit in the Wrong Trousers 1993,  Unrated)
32
A Grand Day Out With Wallace and Gromit 1992,  Unrated)
33
Wallace and Gromit: A Close Shave 1995,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments