Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  tommyzgurl06's Rating My Rating
1
The Little Mermaid 1989,  G)
2
Super Troopers 2002,  R)
3
Underworld 2003,  R)
4
Underworld: Evolution 2006,  R)
5
Blood and Chocolate 2007,  PG-13)
6
The Covenant 2006,  PG-13)
7
Spider-Man 2002,  PG-13)
8
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
9
Anastasia 1997,  G)
10
Queen of the Damned 2002,  R)
11
Pretty Woman 1990,  R)
12
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
13
Grind 2003,  PG-13)
14
Grandma's Boy 2006,  R)
15
Sabrina 1995,  PG)
16
Sabrina the Teenage Witch 1996,  PG)
17
Sabrina Goes to Rome 1998,  Unrated)
18
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
19
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
20
While You Were Sleeping 1995,  PG)
21
The Truth About Cats & Dogs 1996,  PG-13)
22
The Lord of the Rings 1978,  PG)
23
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
24
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
25
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
26
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
27
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
28
Not Another Teen Movie 2001,  R)
29
A Walk to Remember 2002,  PG)
30
Remember the Titans 2000,  PG)
31
Accepted 2006,  PG-13)
32
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
33
Blood Diamond 2006,  R)
34
Clueless 1995,  PG-13)
35
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
36
Donnie Darko 2001,  R)
37
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
38
Eurotrip 2004,  R)
39
Fantastic Four 2005,  PG-13)
40
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
41
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
42
Just Friends 2005,  PG-13)
43
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
44
Office Space 1999,  R)
45
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
First Off I want to say love Jack Sparrow! I think the fight scene with the Black Pearl and The Dutchman was too long.I was getting annoyed with the whole Elizabeth Swan all of a sudden being this bad ass pirate, seem fake and forced. It was funny in alot of scenes but there was so much changing sides and screwing everyone over and then changing sides again. Way to many sub plots also. Of course I should of known there would be a cliff hanger for another movie. You would think when it said At Worlds End that it was the end...no. Well thats ok I cant really complain...not when I can see Johnny Depp.
46
Pride and Prejudice 2005,  PG)
47
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
48
Rush Hour 1998,  PG-13)
49
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
50
Scary Movie 2 2001,  R)
51
She's All That 1999,  PG-13)
52
She's the Man 2006,  PG-13)
53
Sleeping Beauty 1959,  G)
54
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
55
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
56
Spirited Away 2001,  PG)
57
The Lion King 1994,  G)
58
The Mummy 1999,  PG-13)
59
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
60
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
61
The Notebook 2004,  PG-13)
62
The Princess Bride 1987,  PG)
63
There's Something About Mary 1998,  R)
64
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
65
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
66
The Wizard of Oz 1939,  G)
67
Waiting 2005,  R)
68
You've Got Mail 1998,  PG)
69
Transformers 2007,  PG-13)
70
Barbie in The Nutcracker 2001,  Unrated)
71
Superbad 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments