My Favorite Movies
| TommyL311's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
What Dreams May Come 1998, PG-13) |
|
| 2 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 3 |
Unforgiven 1992, R) |
|
| 4 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 5 |
Mystic River 2003, R) |
|
| 6 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 7 |
Scarface 1983, R) |
|
| 8 |
Waltz with Bashir 2008, R)
This movie was excellent! The animation and style was interesting and innovative. The storytelling was brilliant and captivating. The artistic direction and some of the shots they used were breathtaking. Great panoramic shots, panning landscapes, dream like shots make this movie truly stand out. |
|
| 9 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 10 |
WALL-E 2008, G)
This movie was adorable and amazing. It was heartwarming and thought provoking and delivers a great message (with a little dab of political and environmental commentary in there for good measure) to kids and grown ups alike. |
|
| 11 |
Step Brothers 2008, R) |
|
| 12 |
Inherit the Wind 1960, PG) |
|
| 13 |
American History X 1998, R) |
|
| 14 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 15 |
Field of Dreams 1989, PG) |
|
| 16 |
Singin' in the Rain 1952, G) |
|
| 17 |
Pale Rider 1985, R) |
|
| 18 |
Horse Feathers 1932, Unrated) |
|
| 19 |
The Outlaw Josey Wales 1976, PG) |
|
| 20 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 21 |
Duck Soup 1933, Unrated) |
|
| 22 |
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006, PG-13) |
|
| 23 |
Guys and Dolls 1955, Unrated) |
|
| 24 |
For Love of the Game 1999, PG-13) |























