Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  tommowong's Rating My Rating
1
Swingers 1996,  R)
Swingers
what can I say, I really related to this movie. I thought it was well acted, related to the single guy hangin' out. My favorite Vince Vaughn movie.
2
The Crow 1994,  R)
The Crow
Great movie, simple story, well acted. If Brandon Lee was able to make movies, I think this was a turning point.
3
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
one of my favorites, watched it many times, it inspires me, makes me sad, laugh, the whole nine yards.
4
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Great movie, I enjoyed it quite a bit. Probably why I also enjoy Six Feet Under.
5
Dark City 1998,  R)
Dark City
Well before its time, this was like the Matrix before there was the Matrix. I enjoyed it and of course Jennifer Connelley was good in it.
6
American History X 1998,  R)
American History X
Definitely a powerful movie, Edward Norton's finest performance. Makes you think about things a little.
7
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
classic Depp/Burton I really enjoy their work. I tend to like to off norm movies anyways.
8
Unforgiven 1992,  R)
Unforgiven
My favorite western, of course I've only seen a few of them, but definitely a good one.
9
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
As Good As It Gets
I love this movie, well written and directed. I own this one, of course I own all the movies on my fav. list.
10
The Rock 1996,  R)
The Rock
great movie, great story, great actors, I like the fact that there is not a clear bad guy between the antagonists. seen it many times.
11
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
My favorite Leo movie. Of course Johnny was great too. I like this movie probably because its also not very well known.
12
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
what can I say? A classic. First movie I ever saw in the theater, if I remember right.
13
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) 1994,  Unrated)
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu)
very good family movie, deals with relationships and how they change. early an lee, very well done.
14
The Wedding Banquet (Xi yan) 1993,  R)
The Wedding Banquet (Xi yan)
another early an lee, very funny, and well done, deals a little with old ways clashing with modern times.
15
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
great movie, watching it again right now.
16
Unbreakable 2000,  PG-13)
Unbreakable
Very good movie, of course I am a bit of a comic geek. The ending was great.
17
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
love this movie, gotta love chow and michelle, good action sequences and good story,
18
The Joy Luck Club 1993,  R)
The Joy Luck Club
Being asian, I can relate to alot of this movie, but its a great story and well directed and written.
19
Office Space 1999,  R)
Office Space
I love the scene with the copy machine, I hear that did for office employees what clerks kinda did for people in retail.
20
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
another classic, way ahead of its time. I really enjoyed it.
21
Listen to Me 1989,  PG-13)
Listen to Me
this one has to be one of my guilty pleasures, cause its kinda cheesy, and I don't think it was popular, but I still enjoyed it.
22
The Last Starfighter 1984,  PG)
The Last Starfighter
another guilty pleasure, saw it when I was a kid, and have a nostalgic enjoyment of it. guy earns the right to be a starfighter from a video game, every kids dream right? save the universe stuff.
23
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
I really enjoyed this movie, the sound track was great too.
24
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
one of the better ending of a trilogy.
25
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
a classic, with the famous scene, "Luke, I'm you father!" Awesome scene.
26
A River Runs Through It 1992,  PG)
A River Runs Through It
really good movie, and has fishing in it, which I like. great early brad movie, well acted and strong story.
27
La Bamba 1987,  PG-13)
La Bamba
Love this movie, Lou did a great job. I love the soundtrack too, know most of the songs by heart.
28
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
Star Trek - First Contact
my favorite of the next gen movies, of course the borg makes it cool too.
29
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
very good movie, well put together, enjoyed it alot, own it too.
30
Backdraft 1991,  R)
Backdraft
my favorite fireman movie. well acted, and good humor in it. I really liked the movie,
31
The Killer (Dip huet seung hung) 1989,  R)
The Killer (Dip huet seung hung)
great action movie, good humor, and good story. great early woo.
32
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
I really enjoyed this movie first time I saw it, and have enjoyed in numerous times since. and will always associate simple minds, "Don't You" to this movie.
33
True Romance 1993,  R)
True Romance
love this movie, a guy who works in a comic store who's boss hires a hooker for him, whats not to love.
34
Crimson Tide 1995,  R)
Crimson Tide
great movie, two greats going at each other in hackman and washington. I loved it.
35
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
I liked this one as well. well done. I hope they make the hobbit. Just watched the special editions, and didn't do too much for me.
36
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
pretty good movie, and watchable mutiple times. just watched the special editions, and have to say, didn't add to much for me...
37
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Liked it alot, but the first two were a tad better. just finished watching the special editions, and I can't say that I liked it more than the originals. some of the added scenes were ok, but overall, didn't add too much for me.
38
Falling Down 1993,  R)
Falling Down
love this movie, really tells how we sometimes feel but can't express. especially the part in fast food restaurant.
39
Reality Bites 1994,  PG-13)
Reality Bites
classic gen x movie, good soundtrack, and wynona and ethan are good. lots of classic lines and early ben stiller. and hawke covers a femmes song, what else could you ask for?
40
Matchstick Men 2003,  PG-13)
Matchstick Men
deceptively watchable, love the scam with the lottery ticket.
41
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
love this movie, so many great performances, well written and acted.
42
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
I really enjoyed this one, the second is very good too. I'm a bit of a nerd, so I guess it figures.
43
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
very good movie, good continuation of first one. like the actors, story and overall feel of movie.
44
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
I enjoyed it quite a bit, but then again, I'm a comic nerd.
45
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Really good movie, well done.
46
Batman 1989,  PG-13)
Batman
another classic I own. I rank it with the new one. Jack was awesome and keaton was pretty good too.
47
Romeo Must Die 2000,  R)
Romeo Must Die
one of my favorite american jet li movies. gotta love russell andaaliyah, unfortunately one of her last movies.
48
The Replacement Killers 1998,  R)
49
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
I have to say, Transformers did a good job, the story was good, the humor was good, there were a couple weird stuff, but thats to be expected. I'd have to say its the best movie I've seen recently....and it did pay some homage to the cartoon, which was pretty cool too....
50
Boxing Helena 1993,  R)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. LOVESRT
    LOVESRT posted 3 years ago

    Great list tommy! I just bought swingers can't wait to see it!