My Favorite Movies


  tomminney's Rating My Rating
1
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior)
Great Stunts, full contact, no wires, no Computer Animated stuff and only one stunt double (not Tony Jaa but the guy who was falling backwards out of a first floor windowwith him)
2
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
Funny, full of action and is not afraid to speak the truth
3
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006,  R)
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King)
Same as 'Tom Yum Goong' just different title. Great film, obscure plot but great fight scenes with perfected choreography.
4
Crossroads 1986,  R)
Crossroads
Great film if you love your music
5
The Transporter 2002,  PG-13)
The Transporter
Fantastic Plot and a great cast.
6
Crank 2006,  R)
Crank
Bloody great film, didn't realise it was a comedy, the sewing machine over the guys hand was disgusting though LOL.
7
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
Great film with a complicated plot, but the laughs keep you at rest. Jason Statham is brilliant
8
Snatch 2001,  R)
Snatch
Just as good as Lock Stock and Two Smoking Barrels but without the famous lines.
9
Chaos 2006,  R)
Chaos
The key is the pay attention to the plot
10
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
Absolutely hilarious
11
Airplane 2 - The Sequel 1982,  PG)
Airplane 2 - The Sequel
Almost as funny as the first, but that doesnt have to make it a bad film
12
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Good plot and great stunts

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments