My Favorite Movies


  tom2485's Rating My Rating
1
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
Another Tarantino's great movie!
2
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
3
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
4
Pulp Fiction 1994,  R)
5
Fight Club 1999,  R)
6
The Dinner Game (Le Dīner de cons) 1998,  PG-13)
The Dinner Game (Le Dīner de cons)
The movie is so funny. This guy has a funny face and he is so fool, i don't know but this is my favorite french movie.
7
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
8
The Matrix 1999,  R)
9
Forrest Gump 1994,  PG-13)
10
Cast Away 2000,  PG-13)
11
Green Street Hooligans 2005,  R)
12
The Silence of the Lambs 1991,  R)
13
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
14
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
15
The Terminal 2004,  PG-13)
16
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
17
50 First Dates 2004,  PG-13)
18
Prime 2005,  PG-13)
19
The Others 2001,  PG-13)
20
The Green Mile 1999,  R)
21
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
22
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
24
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
25
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
26
Lucky Number Slevin 2006,  R)
27
Saving Private Ryan 1998,  R)
28
Red Eye 2005,  PG-13)
29
The Butterfly Effect 2004,  R)
30
Liar Liar 1997,  PG-13)
31
Meet the Parents 2000,  PG-13)
32
The Longest Yard 2005,  PG-13)
33
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
34
Turner and Hooch 1989,  PG)
35
Road to Perdition 2002,  R)
36
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
37
Lord of War 2005,  R)
38
Gladiator 2000,  R)
39
Braveheart 1995,  R)
40
My Super Ex-Girlfriend 2006,  PG-13)
41
Armageddon 1998,  PG-13)
42
Ice Age 2002,  PG)
43
The Polar Express 2004,  G)
44
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
45
Shrek 2001,  PG)
46
A History of Violence 2005,  R)
47
White Chicks 2004,  PG-13)
48
Analyze That 2002,  R)
49
Finding Nemo 2003,  G)
50
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
If you have played the game, U know the movie was great.
51
Independence Day 1996,  PG-13)
52
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
53
Monsters, Inc. 2001,  G)
54
Home Alone 1990,  PG)
55
The Lake House 2006,  PG)
56
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
57
Pride and Prejudice 2005,  PG)
58
Closer 2004,  R)
59
21 Grams 2003,  R)
60
The Notebook 2004,  PG-13)
61
The 'Burbs 1989,  PG)
62
The Man with One Red Shoe 1985,  PG)
63
Inglorious Bastards (Quel maledetto treno blindato) (Deadly Mission) (Counterfeit Commandos) 1977,  R)
64
300 2007,  R)
65
Sin City 2005,  R)
66
The Godfather 1972,  R)
67
The Shawshank Redemption 1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments