My Favorite Movies
| tolmoye's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
American Gangster 2007, R) |
|
| 2 |
Training Day 2001, R) |
|
| 3 |
Casino 1995, R) |
|
| 4 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 5 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 6 |
The Godfather, Part III 1990, R) |
|
| 7 |
Scarface 1932, PG) |
|
| 8 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 9 |
Traffic 2000, R) |
|
| 10 |
Donnie Brasco 1997, R) |
|
| 11 |
Carlito's Way: Rise to Power 2005, R) |
|
| 12 |
Carlito's Way 1993, R) |
|
| 13 |
15 Minutes 2001, R) |
|
| 14 |
Gang Related 1997, R) |
|
| 15 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 16 |
Dead Presidents 1995, R) |
|
| 17 |
This Christmas 2007, PG-13) |
|
| 18 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 19 |
A Christmas Story 1983, PG) |
|
| 20 |
Snakes on a Plane 2006, R) |
|
| 21 |
Soul Plane 2004, R) |
|
| 22 |
Bullet 1995, R) |
|
| 23 |
Juice 1992, R) |
|
| 24 |
Poetic Justice 1993, R) |
|
| 25 |
Tupac - Resurrection 2003, R) |
|
| 26 |
Gridlock'd 1997, R) |
|
| 27 |
Fallen 1998, R) |
|
| 28 |
John Q 2001, PG-13) |
|
| 29 |
Out of Time 2003, PG-13) |
|
| 30 |
Ricochet 1991, R) |
|
| 31 |
Inside Man 2006, R) |
|
| 32 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 33 |
Crimson Tide 1995, R) |
|
| 34 |
He Got Game 1998, R) |
|
| 35 |
The Hurricane 1999, R) |
|
| 36 |
Déjà Vu 2006, PG-13) |
|
| 37 |
The Manchurian Candidate 2004, R) |
|
| 38 |
Mo' Better Blues 1990, R) |
|
| 39 |
The Number 23 2007, R) |
|
| 40 |
Heat 1995, R) |







































