Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  tokagirl's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
It was very good. When I first watched it, it was hard to understand, but after watching it several times, things made sense and I realized how good it was.
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
It was very funny and good. Without subtitles, I found some parts were hard to understand what they were saying, but it had humorous parts, and of course, unexpected events.
3
Shrek 2001,  PG)
Shrek
It's a classic for the whole family. When this first came out, I went with all my family, and everyone found several parts to laugh at. It has humour that isn't adult, but not too childish either.
4
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
It's a good movie, and very funny. Good sequel to the first. Unforgettable characters and humor.
5
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
By the end, I had it as a favorite. Very funny parts, and a great remake of the dramatic teen love triangles. It was incredibly humorous, and a great movie for the collection.
6
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
At first, or according to previews, this movie may seem far from extraordinary, but I sure give it 2 thumbs up! I couldn't stop laughing at several parts, and the movie itself is full of laughs, suspense, and a great plot.
7
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
I like the music in the movie, and it has a pretty good cast. The plot isn't bad either, but I think this movie is quite overrated.
8
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
I love this movie. It's like Save the Last Dance. The dance moves are so...amazing.
9
Material Girls 2006,  PG)
Material Girls
Very funny. Hilary and Hailey are great together in this film.
10
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Incredibly Funny!
11
Cars 2006,  G)
Cars
Very funny. Good animated comedy for all ages.
12
Finding Nemo 2003,  G)
13
Zathura 2005,  PG)
14
Jumanji 1995,  PG)
15
Grease 1978,  PG)
Grease
A very cute, fun, classic. I love watching this movie, and the soundtrack rocks!
16
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
I really liked it! It was funny, cute, and a movie I could watch lots.
17
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
Very funny.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments