My Favorite Movies
| tok07's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 2 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 3 |
The Last Emperor 1987, PG-13) |
|
| 4 |
The Hills Have Eyes 2006, R) |
|
| 5 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 6 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 7 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 8 |
28 Weeks Later... 2007, R) |
|
| 9 |
Aliens 1986, R) |
|
| 10 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 11 |
Stardust 2007, PG-13) |
|
| 12 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 13 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 14 |
Alien 1979, R) |
|
| 15 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957, Unrated) |
|
| 16 |
Rosemary's Baby 1968, R) |
|
| 17 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 18 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 19 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 20 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 21 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 22 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 23 |
West Side Story 1961, PG) |























