My Favorite Movies


  toenailep's Rating My Rating
1
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
2
Dreamgirls 2006,  PG-13)
3
Return to Oz 1985,  PG)
4
Sky High 2005,  PG)
5
Alice in Wonderland 1999,  G)
Alice in Wonderland
Has always been my favourite.
Everytime I was sick I would watch this and I have a feeling I know all the words.
6
Penelope 2006,  PG)
Penelope
As amazing as I had hoped, I just loved how happy this movie made me. So happy that now everytime I question myself on which movie to watch, I always think of this one. I like how a dark and depressing tale is portrayed with such bright and cheerful colours.
7
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
8
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
9
Ultraviolet 2006,  PG-13)
10
Teeth 2007,  R)
Teeth
Horrible acting, horrible story line yet strangely entertaining.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments