My Favorite Movies
| tockygirl's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dhoom 2 (Dhoom:2) 2006, Unrated) |
|
| 2 |
Dhoom 2004, Unrated) |
|
| 3 |
Main Hoon Na 2004, G) |
|
| 4 |
Heyy Babyy 2007, Unrated) |
|
| 5 |
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (Who Am I?) 1998, PG-13) |
|
| 6 |
Kung Fu Panda 2008, PG) |
|
| 7 |
Rush Hour 3 2007, PG-13) |
|
| 8 |
Rush Hour 1998, PG-13) |
|
| 9 |
Rush Hour 2 2001, PG-13) |
|
| 10 |
Around the World in 80 Days 2004, PG) |
|
| 11 |
The Tuxedo 2002, PG-13) |
|
| 12 |
The Medallion 2003, PG-13) |
|
| 13 |
Rumble in the Bronx 1996, R) |
|
| 14 |
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) 1990, PG-13) |
|
| 15 |
Mr. Nice Guy (Yat goh hiu yan) 1998, PG-13) |
|
| 16 |
Armour of God (Long xiong hu di) (Operation Condor 2) 1987, R) |
|
| 17 |
Drunken Master (Jui kuen) 1978, PG-13) |
|
| 18 |
Jackie Chan's Project A ('A' gai wak) (Pirate Patrol) 1983, PG-13) |
|
| 19 |
The Protector 1985, R) |
|
| 20 |
Twin Dragons (Shuang long hui) (Brother vs. Brother) 1992, PG-13) |
|
| 21 |
Bo bui gai wak (Rob-B-Hood) (Robin-B-Hood) 2006, Unrated) |
|
| 22 |
The Twins Effect 2 (Chin gei bin 2: Fa dou daai jin) 2004, Unrated) |
|
| 23 |
Vampire Effect (Chin gei bin) (The Twins Effect) 2003, R) |
|
| 24 |
Chandni Chowk To China 2009, PG-13) |
|
| 25 |
Marley & Me 2008, PG) |
|
| 26 |
Neal 'N' Nikki 2005, Unrated) |
|
| 27 |
Twilight 2008, PG-13) |
|
| 28 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 29 |
Spirited Away 2001, PG)
when i first saw it ,i didnt really know what to think about it..but the story its self its amasing ,and it really is a more or less "wonderful" world..it depends how you think of it..in fat this work of art from Hayao Miyazaki is one of his best ones,but at the same time its says the story that in at some point even we could be in it...big thumbs up^ ^ |
|
| 30 |
Castle in the Sky 1989, PG) |
|
| 31 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 32 |
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) 1995, G) |
|
| 33 |
Howl's Moving Castle 2005, PG)
this is my most precious movie....i dont think i had the honorable pleasure of seeing another great movie where the drama is so well put with the comedy..i laught,i cried but also i wished i could be in the movie cause this jewelery of art,this simply but well organaised animation is a a one time star of the industry....i cant really explain the real meaning of the film in my life,but i can guarante you, in your life you will never forget it ^ ^ |
|
| 34 |
The Legend of Zorro 2005, PG) |
|
| 35 |
The Mask of Zorro 1998, PG-13) |
|
| 36 |
Sleepy Hollow 1999, R)
I like this movie,but seriously what a creppy movie.I was interested because ibecause i saw a part of the end.And cause this genre isnt my type,i wasnt sure what to think.Even if it scared me(i have a big imagination-really BIG), i still think its a great movie.And what an Ichabod Crane,Johnny Depp was verry interesting in his role.He can sure play =^ - ^= |
|
| 37 |
The Ugly Truth 2009, R) |
|
| 38 |
Om Shanti Om 2007, Unrated) |
|
| 39 |
Hana yori dango: Fainaru, (Boys Over Flowers: Final) 2008, PG) |
|
| 40 |
Blood: The Last Vampire 2009, R) |
|
| 41 |
Stardust 2007, PG-13) |
|
| 42 |
Ponyo 2008, G) |
|
| 43 |
Old Dogs 2009, PG) |
|
| 44 |
Ninja Assassin 2009, R) |
|
| 45 |
Tinker Bell and the Lost Treasure 2009, G) |
|
| 46 |
The Princess and the Frog 2009, G) |
|
| 47 |
I Can Do Bad All By Myself 2009, PG-13) |
|
| 48 |
Inglourious Basterds 2009, R) |
|
| 49 |
Meet The Browns 2008, PG-13) |
|
| 50 |
Why Did I Get Married Too 2010, PG-13) |
|
| 51 |
Sherlock Holmes 2009, PG-13) |
|
| 52 |
Madea's Family Reunion 2002, PG-13) |
|
| 53 |
Kung Fu Hustle 2004, R) |


















































