My Favorite Movies


  tobe4god2's Rating My Rating
1
Jonah - A VeggieTales Movie 2002,  G)
Jonah - A VeggieTales Movie
lol good ol veggietales i can't wait for the pirates who dont' do anything to come out but i spose i have to, :p
2
Room Service 1938,  Unrated)
Room Service
hilarious, i think this is my all time fave marx brothers video i can't stop watching it!
3
Facing the Giants 2006,  PG)
Facing the Giants
another must see!! this movie carries so many worthwhile things in it
4
The Cross and the Switchblade 1970,  PG)
The Cross and the Switchblade
This was a really really great movie, I think everyone should see it at least once it's a little old but still really awesome. ^^
5
Twister 1996,  PG-13)
Twister
good old Twister! I must of watched it a hundred times definately an old time fave so many... worthwhile quotes, :D
6
The Parent Trap 1961,  G)
7
The Swan Princess 1994,  G)
The Swan Princess
i'm such a sappy kid at heart I shall always love this movie *sniffles* nevermind that i practically can quote it from start to finish lol, i didn't care much for the sequels but of course this first one was best. Love the songs too.
8
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
I really love this movie, nice mix of everything gotta love the comedy, :p
9
The Adventures of Scamper 2004,  G)
10
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
Great movie with great music i might add, really funny with the downside of tons of cussing though.
11
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
Ocean's Twelve
this was a great movie nicely done, up with the nightfox! i still say he was best i mean come on with moves like that, really! :p
12
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
NO CAPES!! lol hah she's definately my fave char in the whole movie, :p
13
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
gooo mary poppins! *munches a spoonful of sugar* i also recommend you read all the books if you liked the movie a lot lot lot had to be left out of the movie to make room of course so they're really great too
14
An American Tail - Fievel Goes West 1991,  G)
An American Tail - Fievel Goes West
lol i'm such a cartoon person THE LAZY EYE O_o
15
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
This was the greatest one they just keep getting better and better IMHO, it was very engaging, I laughed I cried, it moved me bob. (random quote) though seriously i did, it was funny, tear jerking, awsome fighting fun! And they put a unique spin on spider-man (in other words a lot of it was not in the story line) but i still like what they did with it, great job

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments