My Favorite Movies


  tnugz2k2's Rating My Rating
1
Saving Private Ryan 1998,  R)
2
Clerks 1994,  R)
3
Pulp Fiction 1994,  R)
4
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
5
Jurassic Park 1993,  PG-13)
6
Elephant 2003,  R)
7
The Wizard of Oz 1939,  G)
8
The Shining 1980,  R)
9
The Departed 2006,  R)
10
GoodFellas 1990,  R)
11
American History X 1998,  R)
12
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
13
Seven (Se7en) 1995,  R)
14
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
15
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
16
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
17
Hustle & Flow 2004,  R)
18
Jaws 1975,  PG)
19
21 Grams 2003,  R)
20
Full Metal Jacket 1987,  R)
21
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
22
Léon (The Professional) 1994,  R)
23
Alien 1979,  R)
24
Bob Dylan: Don't Look Back 1967,  Unrated)
25
Halloween 1978,  R)
26
A Clockwork Orange 1971,  R)
27
There's Something About Mary 1998,  R)
28
Friday 1995,  R)
29
The Blair Witch Project 1999,  R)
30
The Last Waltz 1978,  PG)
31
Casino 1995,  R)
32
Last Days 2005,  R)
33
Scream 1996,  R)
34
Belly 1998,  R)
35
Akira 1988,  R)
36
Bio-Dome 1996,  PG-13)
37
Run Ronnie Run! 2002,  R)
38
Alive 1993,  R)
39
United 93 2006,  R)
40
Easy Rider 1969,  R)
41
Amores Perros 2000,  R)
42
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
43
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
44
There Will Be Blood 2007,  R)
45
Taxi Driver 1976,  R)
46
Dogma 1999,  R)
47
Catch-22 1970,  R)
48
Platoon 1986,  R)
49
Jackie Brown 1997,  R)
50
Children of Men 2006,  R)
51
No Country for Old Men 2007,  R)
52
Blazing Saddles 1974,  R)
53
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
54
True Romance 1993,  R)
55
Sin City 2005,  R)
56
Knocked Up 2007,  R)
57
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
58
Superbad 2007,  R)
59
Brick 2006,  R)
60
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
61
Match Point 2005,  R)
62
4 Months, 3 Weeks and 2 Days 2007,  R)
63
Across the Universe 2007,  PG-13)
64
Gerry 2002,  R)
65
Babel 2006,  R)
66
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
67
The Devil and Daniel Johnston 2005,  PG-13)
68
Paranoid Park 2007,  R)
Paranoid Park
beautiful movie, really original, not typical hollywood bullshit, if u like this i recommend elephant and last days
69
Into the Wild 2007,  R)
70
Leaving Las Vegas 1995,  R)
71
Lake of Fire 2006,  Unrated)
72
Dancer in the Dark 2000,  R)
73
Welcome to the Dollhouse 1995,  R)
74
The Ice Storm 1997,  R)
75
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
76
Step Brothers 2008,  R)
77
Drugstore Cowboy 1989,  R)
78
Memento 2000,  R)
Memento
a classic...one of the best movies of the 2000s
79
Zero Day 2003,  Unrated)
80
My Own Private Idaho 1991,  R)
81
Traffic 2000,  R)
82
Juno 2007,  PG-13)
83
Blue Velvet 1986,  R)
84
Mister Lonely 2007,  Unrated)
85
Kids 1995,  NC-17)
86
Julien Donkey-Boy 1999,  R)
87
Snatch 2001,  R)
88
Zodiac 2007,  R)
89
American Beauty 1999,  R)
90
Magnolia 1999,  R)
91
Control 2007,  R)
92
Milk 2008,  R)
93
Che: Part One (The Argentine) 2008,  R)
Che: Part One (The Argentine)
how this wasn't nominated is beyond me...top notch acting and beautiful cinematography..whether u agree with the man's politics or not, still a incredible life and story!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments