Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  tmobet's Rating My Rating
1
The Doors 1991,  R)
2
A Few Good Men 1992,  R)
3
Malena 2000,  R)
4
The Good Father 1986,  R)
5
Cast Away 2000,  PG-13)
6
Liar Liar 1997,  PG-13)
7
The Ring 2002,  PG-13)
8
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
9
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
10
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
11
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
12
DNA (Genetic Code) 1996,  R)
13
Braveheart 1995,  R)
14
Finding Neverland 2004,  PG)
15
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
16
Walk the Line 2005,  PG-13)
17
Meet the Parents 2000,  PG-13)
18
The Italian Job 2003,  PG-13)
19
Troy 2004,  R)
20
The Eye (Gin gwai) 2002,  R)
21
Conspiracy Theory 1997,  R)
22
Apocalypto 2006,  R)
23
Gandhi 1982,  PG)
24
God Grew Tired Of Us 2006,  PG)
25
The Hobbit: An Unexpected Journey 2012,  Unrated)
26
Nim's Island 2008,  PG)
27
Stanley Kubrick: A Life in Pictures 2001,  Unrated)
28
Grown Ups 2010,  PG-13)
29
The Terminal 2004,  PG-13)
30
Tangled 2010,  PG)
31
Southland Tales 2006,  R)
32
Where the Wild Things Are 2009,  PG)
33
Who Killed the Electric Car? 2006,  PG)
34
Horatio's Drive: America's First Road Trip 2003,  Unrated)
35
The Pixar Story 2007,  G)
36
The Wolfman 2010,  R)
37
Alice in Wonderland 2010,  PG)
38
Pan's Labyrinth 2006,  R)
39
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
40
Shutter Island 2010,  R)
41
Prince of Persia: The Sands of Time 2010,  PG-13)
42
HALO Legends 2010,  PG-13)
43
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 2010,  PG)
44
Hachi: A Dog's Tale 2009,  G)
45
Akahige (Red Beard) 1965,  Unrated)
46
Schindler's List 1993,  R)
47
The Prestige 2006,  PG-13)
48
Pulp Fiction 1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments