My Favorite Movies


  tlhenry's Rating My Rating
1
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
I've seen this movie at least 30 times and still love watching it
2
Jersey Girl 2004,  PG-13)
Jersey Girl
Definitely in my top 10 all-time favorites list..probably in the top 5 actually
3
Beaches 1988,  PG-13)
Beaches
This is the most emotional movie I've ever watched. This is true friendship
4
The Rose 1979,  R)
The Rose
I love Bette Midler. Love this song and movie.
5
Detroit Rock City 1999,  R)
Detroit Rock City
You laugh and you remember when!!! Doesn't hurt that this has a great soundtrack!
6
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
Everytime I watch it, I cry. I never get tired of this movie
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
hilarious and action packed. .very entertaining
8
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
AS good as the first. Love Johnny Depp
9
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
This is my favorite movie I think. Just something about it
10
The Outsiders 1983,  PG)
The Outsiders
Love this movie. One of my top 10 definitely!!!
11
Eddie and the Cruisers 1983,  PG)
Eddie and the Cruisers
Loved the sountrack to this movie. I ran right out and bought it..
12
Fool's Gold 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments