My Favorite Movies
| tk7and7is's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Maltese Falcon 1941, PG) |
|
| 2 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 3 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 4 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 5 |
Tokyo Drifter 1966, Unrated) |
|
| 6 |
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) 1928, Unrated) |
|
| 7 |
Santa Claus 1959, Unrated) |
|
| 8 |
Le Samouraļ (The Godson) 1967, PG) |
|
| 9 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 10 |
Bringing Up Baby 1938, Unrated) |
|
| 11 |
Serpico 1973, R) |
|
| 12 |
Suspiria 1977, R) |
|
| 13 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |













