Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  tjg105's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
What Can i say ? AMAZING film, makes me cry, and english people wonder why all celts hate them watch this !
2
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Funny, Entertaining, quality flick
3
Boyz n the Hood 1991,  R)
Boyz n the Hood
The Best Ghetto Flick !
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Nothing But Awsome
5
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Awsome Nothing More
7
Dirty Sanchez: The Movie 2007,  R)
Dirty Sanchez: The Movie
Put's Jackass To Shame
8
Jackass - The Movie 2002,  R)
9
Jackass: Number Two 2006,  R)
10
Zulu 1964,  PG)
Zulu
A Classic
11
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
12
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
13
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
14
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Killing At It's Finest A+
15
Little Nicky 2000,  PG-13)
Little Nicky
A+ For This Quote "Popey's Chicken Is Fuckin Awsome"
16
Collateral 2004,  R)
Collateral
A+ Great Action
17
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
Planes, Trains and Automobiles
One Of My All Time Favourite's
18
Trainspotting 1996,  R)
19
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
One Of The Best War Films If Not The Best
20
School of Rock 2003,  PG-13)
21
Rocky 1976,  PG)
22
Rocky II 1979,  PG)
23
Rocky III 1982,  PG)
Rocky III
Clubber Lang :)
24
Rocky IV 1985,  PG)
Rocky IV
Drago :)
25
Boogie Nights 1997,  R)
26
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
A+ great comedy
27
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
You, Me and Dupree
Great Film
28
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
A+ Shake & Bake !!!
29
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
Underated Flick !
30
Rounders 1998,  R)
Rounders
Anyone Who Likes Poker A Must Watch I Loved It

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments