My Favorite Movies


  tisha62004's Rating My Rating
1
Norbit 2007,  PG-13)
2
I Think I Love My Wife 2007,  R)
3
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
4
She's Gotta Have It 1986,  R)
5
Crooklyn 1994,  PG-13)
6
The Original Kings of Comedy 2000,  R)
7
Girl 6 1996,  R)
8
White Chicks 2004,  PG-13)
9
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996,  R)
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood
funny
10
A Man Apart 2006,  R)
11
Spider-Man 2002,  PG-13)
12
The Green Mile 1999,  R)
13
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
14
Spartan 2004,  R)
15
Pieces of April 2003,  PG-13)
16
Last Holiday 2006,  PG-13)
17
Mindhunters 2005,  R)
18
The Brothers 2001,  R)
The Brothers
love that movie
19
Brown Sugar 2002,  PG-13)
20
How Stella Got Her Groove Back 1998,  R)
How Stella Got Her Groove Back
an other of my favourite movies
21
Waiting to Exhale 1995,  R)
22
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
great
23
Madea's Family Reunion 2006,  PG-13)
24
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
25
My Baby's Daddy 2003,  PG-13)
26
The Players Club 1998,  R)
27
Ray 2004,  PG-13)
28
Soul Plane 2004,  R)
29
Belly 1998,  R)
30
Never Die Alone 2004,  R)
31
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
very great movie
32
Beauty Shop 2005,  PG-13)
Beauty Shop
great movie
33
Hair Show 2004,  PG-13)
Hair Show
cute
34
Rush Hour 1998,  PG-13)
35
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
36
Breakin' All the Rules 2004,  PG-13)
Breakin' All the Rules
great
37
Bad Boys II 2003,  R)
38
Phat Girlz 2006,  PG-13)
Phat Girlz
just seen...love it
39
Phat Beach 1996,  R)
40
Shaft 2000,  R)
41
Johnson Family Vacation 2004,  PG-13)
Johnson Family Vacation
real funny
42
Four Brothers 2005,  R)
Four Brothers
pretty good
43
Baby Boy 2001,  R)
Baby Boy
like it
44
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
Scary Movie 4
funny
45
Scary Movie 2 2001,  R)
Scary Movie 2
funny
46
Platoon 1986,  R)
Platoon
love it
47
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
good one
48
Black Hawk Down 2001,  R)
49
We Were Soldiers 2002,  R)
50
Full Metal Jacket 1987,  R)
51
Jarhead 2005,  R)
52
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
53
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
54
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
cute
55
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
cute
56
Madagascar 2005,  PG)
57
Open Season 2006,  PG)
Open Season
cute
58
The Ant Bully 2006,  PG)
The Ant Bully
cute
59
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
Cheaper by the Dozen 2
good
60
Hustle & Flow 2004,  R)
61
Get Rich or Die Tryin' 2005,  R)
62
Training Day 2001,  R)
63
Love Jones 1997,  R)
64
Waist Deep 2006,  R)
Waist Deep
kool
65
The Last Boy Scout 1991,  R)
66
Set It Off 1996,  R)
Set It Off
love that movie
67
Step Up 2006,  PG-13)
68
Honey 2003,  PG-13)
Honey
good
69
Puff, Puff, Pass 2006,  R)
70
8 Mile 2002,  R)
71
Paid in Full 2002,  R)
Paid in Full
was ok
72
O 2001,  R)
73
Carmen - A Hip Hopera 2001,  PG-13)
Carmen - A Hip Hopera
was nice
74
Drumline 2002,  PG-13)
75
Underclassman 2004,  PG-13)
76
Love Don't Cost a Thing 2003,  PG-13)
77
All About the Benjamins 2002,  R)
78
Higher Learning 1995,  R)
79
Against the Ropes 2004,  PG-13)
Against the Ropes
nice
80
Love and Basketball 2000,  PG-13)
Love and Basketball
my favourite movie ever
81
Coach Carter 2005,  PG-13)
Coach Carter
love it
82
Romeo Must Die 2000,  R)
83
Queen of the Damned 2002,  R)
84
In Too Deep 1999,  R)
In Too Deep
was good
85
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
great movie
86
Code Name: The Cleaner 2007,  PG-13)
Code Name: The Cleaner
was very funny
87
Deliver Us from Eva 2003,  R)
88
Daddy Day Care 2003,  PG)
89
Welcome Home Roscoe Jenkins 2008,  PG-13)
90
The Family That Preys 2008,  PG-13)
91
Daddy's Little Girls 2007,  PG-13)
92
Why Did I Get Married? 2007,  PG-13)
93
Soul Food 1997,  R)
Soul Food
i love that movie
94
Meet The Browns 2008,  PG-13)
95
Madea Goes to Jail 2009,  PG-13)
96
Dreamgirls 2006,  PG-13)
97
This Christmas 2007,  PG-13)
This Christmas
love it
98
Obsessed 2009,  PG-13)
99
The Unborn 2009,  PG-13)
100
American Gangster 2007,  R)
101
The Temptations 1998,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments