My Favorite Movies
| tiredant's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 2 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 3 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 4 |
Ninotchka 1939, R) |
|
| 5 |
Sweet Smell of Success 1957, Unrated) |
|
| 6 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 7 |
The Pope of Greenwich Village 1984, R) |
|
| 8 |
Touch of Evil 1958, PG-13) |
|
| 9 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 10 |
All About Eve 1950, PG) |
|
| 11 |
Force of Evil 1948, PG) |
|
| 12 |
Election 1999, R) |
|
| 13 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 14 |
Memento 2000, R) |
|
| 15 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 16 |
It Happened One Night 1934, Unrated) |
|
| 17 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 18 |
Ridicule 1996, R) |
|
| 19 |
Rounders 1998, R) |
|
| 20 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 21 |
The Purple Rose of Cairo 1985, PG) |
|
| 22 |
I Soliti Ignoti (Big Deal on Madonna Street) (The Usual Unidentified Thieves) 1958, Unrated) |
|
| 23 |
Mr. Death: The Rise and Fall of Fred A. Leuchter, Jr. 1999, PG-13) |
|
| 24 |
The Apartment 1960, Unrated) |
|
| 25 |
The Magnificent Ambersons 1942, Unrated) |
|
| 26 |
Sanjuro (Tsubaki Sanjûrô) 1962, PG-13) |
|
| 27 |
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) 1991, PG) |
|
| 28 |
The Searchers 1956, Unrated) |
|
| 29 |
The Red Violin (Le violon rouge) 1998, R) |
|
| 30 |
Code Unknown (Code inconnu: Récit incomplet de divers voyages) 2000, Unrated) |
|
| 31 |
Withnail and I 1987, R) |
|
| 32 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 33 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 34 |
Mission Impossible 1996, PG-13) |
|
| 35 |
My Man Godfrey 1936, Unrated) |
|
| 36 |
Letter From an Unknown Woman 1948, Unrated) |
|
| 37 |
Advise and Consent 1962, Unrated) |
|
| 38 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 39 |
The Lady Eve 1941, Unrated) |
|
| 40 |
The King of Comedy 1983, PG) |
|
| 41 |
The Little Foxes 1941, PG-13) |
|
| 42 |
Sonatine 1993, R) |
|
| 43 |
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003, R) |
|
| 44 |
Ghost World 2001, R) |
|
| 45 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 46 |
Diner 1982, R) |
|
| 47 |
Europa (Zentropa) 1991, R) |
|
| 48 |
Human Resources (Ressources humaines) 1999, Unrated) |
|
| 49 |
Basquiat 1996, R) |
|
| 50 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 51 |
Cache (Hidden) 2005, R) |
|
| 52 |
Elf 2003, PG) |
|
| 53 |
Jeux Interdits (Forbidden Games) 1952, PG) |
|
| 54 |
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972, PG) |
|
| 55 |
Amores Perros 2000, R) |
|
| 56 |
Traffic 2000, R) |
|
| 57 |
Solyaris (Solaris) 1976, PG) |
|
| 58 |
Sullivan's Travels 1941, Unrated) |
|
| 59 |
Miller's Crossing 1990, R) |
|
| 60 |
La Grande illusion (The Grand Illusion) 1937, Unrated) |
|
| 61 |
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) 1991, NC-17) |
|
| 62 |
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948, Unrated) |
|
| 63 |
The Last Emperor 1987, PG-13) |
|
| 64 |
Le Retour de Martin Guerre (The Return of Martin Guerre) 1982, Unrated) |
|
| 65 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 66 |
Double Indemnity 1944, Unrated) |
|
| 67 |
The Treasure of the Sierra Madre 1948, Unrated) |
|
| 68 |
Umberto D. 1952, Unrated) |
|
| 69 |
The Bad and the Beautiful 1953, Unrated) |
|
| 70 |
Dead Ringers 1988, R) |
|
| 71 |
The Last Picture Show 1971, R) |
|
| 72 |
Hud 1963, Unrated) |
|
| 73 |
Rushmore 1998, R) |
|
| 74 |
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999, R) |
|
| 75 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 76 |
Amadeus 1984, PG) |
|
| 77 |
Mildred Pierce 1945, Unrated) |
|
| 78 |
Europa Europa 1991, R) |
|
| 79 |
The Weather Man 2005, R) |
|
| 80 |
The Weather Underground 2003, Unrated) |
|
| 81 |
The Heiress 1949, Unrated) |
|
| 82 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 83 |
Bull Durham 1988, R) |
|
| 84 |
Lone Star 1996, R) |
|
| 85 |
Lost in America 1985, R) |
|
| 86 |
Modern Romance 1981, R) |
|
| 87 |
Mother 1996, PG-13) |
|
| 88 |
Defending Your Life 2001, PG) |
|
| 89 |
Broadcast News 1987, R) |
|
| 90 |
Breaking the Waves 1996, R) |
|
| 91 |
Dogville 2003, R) |
|
| 92 |
My Beautiful Laundrette 1985, R) |
|
| 93 |
Nacho Libre 2006, PG) |
|
| 94 |
Pi 1998, R) |
|
| 95 |
Primer 2003, PG-13) |
|
| 96 |
Almost Famous 2000, R) |
|
| 97 |
The Constant Gardener 2005, R) |
|
| 98 |
The Quiet American 2002, R) |
|
| 99 |
Kind Hearts and Coronets 1949, Unrated) |
|
| 100 |
A Shot in the Dark 1964, PG) |
|
| 101 |
Irma La Douce 1963, Unrated) |
|
| 102 |
Tokyo Story , Unrated) |
|
| 103 |
Mon Oncle d'Amérique 1980, PG) |
|
| 104 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 105 |
Maria Full of Grace 2003, R) |
|
| 106 |
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003, R) |
|
| 107 |
Sleeper 1973, PG) |
|
| 108 |
La Dolce Vita 1960, Unrated) |
|
| 109 |
Salvador 1986, R) |
|
| 110 |
Pan's Labyrinth 2006, R)
talk about tragic sense of life. this is one of the most pathetic stories on film. if not for the fantasy element i can't see anyone would've backed this. it is del toro's most moving and affective film. despite the omniscient tone of the narrator he is simply relaying the protagonist's fiction which makes the whole thing that much more devastating. |
|
| 111 |
Cool Hand Luke 1967, PG) |
|
| 112 |
An Unreasonable Man 2005, Unrated)
terrific doc. i love how certain liberals want to crucify him for running for president. these are the same liberals that decry bush and bushies for their fascistic tendencies. and the deleted scene describing the meeting between nader and the congressional black caucus is, well, outrageous. the movie is a great examination of one of the finest americans ever, flaws and all, and of the changing nature of politics and democracy in this country. well done. |














































































































