My Favorite Movies


  tipsyhippo's Rating My Rating
1
Gremlins 1984,  PG)
Gremlins
it sucked but i loved it!
2
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
Gremlins 2: The New Batch
it sucked more but i still loved it!
3
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
i love this movie! God, what teen girls are like today!
4
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
the funniest thing i EVER saw!
5
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
Ocean's Twelve
SO GOOD!
6
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
So random and funny!
7
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
Monty Python's And Now for Something Completely Different
me and my sister literally laughed at the WHOLE movie! We watched it like 50 times.
8
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
OMG! I LOVE this movie! Its so funny and cute! I love the singer!
9
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
I like dthis movie alot. My dad loves this movie!
10
Chicken Little 2005,  G)
Chicken Little
cute.
11
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
I <3 thsi one! Better than the 1st and 3rd. ITS A THONG!
12
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation
We watch this EVERY christmas.
13
A Christmas Story 1983,  PG)
A Christmas Story
Awesome. We also watch his every christmas.
14
Not Another Teen Movie 2001,  R)
Not Another Teen Movie
SO LAME! But funny.
15
Scary Movie 2 2001,  R)
Scary Movie 2
Stupid. I like the guy with the impy hand.
16
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
This movie s SO cute! You just gotta love dory!
17
A Night at the Opera 1935,  Unrated)
A Night at the Opera
I like harpo the best. Funny.
18
A Day at the Races 1937,  Unrated)
A Day at the Races
This is probably my favorite one but i love them all!
19
Animal Crackers 1930,  G)
Animal Crackers
this is the first one i think i ever saw. I watched it with my dad when i was like 3. I liked it.
20
Monkey Business 1931,  Unrated)
Monkey Business
hehe. Funny.
21
At the Circus 1939,  Unrated)
At the Circus
I love this one too!
22
Room Service 1938,  Unrated)
Room Service
probably my leat favorite out of them but i still like it.
23
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
I wish politicians were more like her.
24
Tom and Jerry 2004,  Unrated)
Tom and Jerry
i used to watch this on sunday mornings and ive always loved it!
25
Nine to Five (9 to 5) 1980,  PG)
Nine to Five (9 to 5)
i cant even count how many times ive watched this movie.
26
The Brave Little Toaster 1987,  G)
The Brave Little Toaster
stupid but really cute!
27
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
OMG i love these movies! I like the chinese midget! Theyre funny and clever.
28
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
SO funny! I like steve the pirate. Awesome.
29
Hot Fuzz 2006,  R)
30
Jackass - The Movie 2002,  R)
31
Jackass: Number Two 2006,  R)
32
The Ringer 2005,  PG-13)
33
Hairspray 2007,  PG)
34
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
I LOVE this movie! Why can't MY teachers be like that?
35
The Goonies 1985,  PG)
36
Sixteen Candles 1984,  PG)
37
The Many Adventures of Winnie the Pooh 1977,  G)
38
Alice in Wonderland 1951,  G)
39
Ella Enchanted 2004,  PG)
40
Spirited Away 2001,  PG)
41
Big Fish 2004,  PG-13)
42
The Others 2001,  PG-13)
43
Dunston Checks In 1996,  PG)
44
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
45
Madagascar 2005,  PG)
46
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
47
Thief and the Cobbler 1995,  G)
48
Bean 1997,  PG-13)
49
Tubby the Tuba 1947,  Unrated)
50
Purple People Eater 1988,  PG)
51
The Backyardigans - It's Great To Be A Ghost 2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments