Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. tippyco
  2. Tiffany

Give list a short description

  tippyco's Rating My Rating
1
La Haine (Hate) 1995,  R)
La Haine (Hate)
A story about three very different friends who all live in housing projects in France. All of them having no job or anything to do just walk around getting into trouble and getting picked on by the cops. It's just a regular day in the hood until "Vinz" finds a gun left by a cop from the riot that took place from the night before. The gun takes them on a wild adventure that changes them forever.

I loved the story because the characters were so real. I've runned into people like the characters my whole life and were even friends with them. Just lost souls roaming the earth and looking for something to do and not having any real meaning to their life. The visuals were breathe taking along wtih the acting and dialogue.
2
Repulsion 1965,  Unrated)
Repulsion
I don't know what to say about this movie? The movie left me with my mouth open and speechless. If your a woman I'm sure you can relate with the main character and her discuss toward men, but never take it as far as she did. I definitely recommend it, Polanski is a deranged man!
3
Le Samouraï (The Godson) 1967,  PG)
Le Samouraï (The Godson)
Amazing!
4
Pickup on South Street 1953,  Unrated)
Pickup on South Street
Loved the acting and the fatastic dialogue. Richard Widmark your my hero!
5
Pandora's Box 1929,  Unrated)
Pandora's Box
One of the best silent films I've ever seen. The story was so scandalous for the time period it was made in. It's got alittle bit of everything prostitution, murder, deceit, lesbians, and Jack the ripper.
6
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West)
I really really dislike westerns and never found them appealing until I saw this one. From start to finish the movie was incredible, especially the one liners through the whole movie. So even if you don't like westerns like me definitely give this one a watch.
7
The Great Dictator 1940,  G)
8
M 1931,  Unrated)
M
At the end of this movie I did a "slow clap." I just can't get over how amazing this movie was for the time period it was made in. When children start going missing and there bodies are found police start investigating, but when the police can't catch the killer other locals and criminals take it into there own hands.
9
Irreversible 2002,  Unrated)
Irreversible
This movie will haunt you!
10
Citizen Kane 1941,  PG)
11
Best in Show 2000,  PG-13)
Best in Show
What an entertaining movie.
12
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
Makes me laugh every time!
13
Clerks 1994,  R)
Clerks
Kevin Smith's movies just put a smile on my face.
14
Clerks II 2006,  R)
15
The Departed 2006,  R)
The Departed
I tip my hatt off to Scorsese. This man is a god in my eyes.
16
Y Tu Mamá También 2001,  R)
17
La Mujer de Mi Hermano 2005,  R)
18
Oldboy 2004,  R)
19
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance)
This movie just fuels my need even more to become a film maker.
20
The Science of Sleep 2006,  R)
21
The King 2006,  R)
22
Brick 2006,  R)
Brick
I've never quite seen a movie like this, i fully recommend it.
23
Ed Wood 1994,  R)
24
Blow 2001,  R)
25
Lucky Number Slevin 2006,  R)
26
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
This is the movie that convinced me that Depp is a genius.
27
The Station Agent 2003,  R)
28
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
29
Empire Records 1995,  PG-13)
30
Almost Famous 2000,  R)
31
SLC Punk 1998,  R)
32
Spun 2002,  R)
33
Gummo 1997,  R)
Gummo
If you wanna see a movie about hillbillys, this your movie!
34
Adaptation 2002,  R)
35
Igby Goes Down 2002,  R)
36
Wicker Park 2004,  PG-13)
37
Bang Bang You're Dead 2002,  R)
38
Grind 2003,  PG-13)
39
My Life in Pink (Ma Vie en Rose) 1997,  R)
40
Before Night Falls 2001,  R)
41
A Clockwork Orange 1971,  R)
42
Party Monster 2003,  R)
43
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
Who does'nt like this movie?
44
Green Street Hooligans 2005,  R)
Green Street Hooligans
Eliijah Wood becomes a man in this movie! and Charlie Hunnam gives a great performance.
45
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
FUCKING AWESOME!!!!!! One of the greastest experience I've had at a movie theater.
46
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
47
My First Mister 2001,  R)
48
American Splendor 2003,  R)
49
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
50
Nicholas Nickleby 2002,  PG)
51
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
Loved it just like I loved 40 year old vigin. Seth Rogen and Paul Rudd make a great on screen duo!
52
Capote 2005,  R)
53
The Believer 2001,  R)
54
American History X 1998,  R)
American History X
I want to be sandwiched between Edward Norton and Edward Furlong!
55
Fight Club 1999,  R)
56
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
57
Eyes Wide Shut 1999,  R)
58
Gangs of New York 2002,  R)
59
Swingers 1996,  R)
Swingers
Your money baby your money!
60
200 Cigarettes 1999,  R)
61
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
62
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
63
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
This movie made me like Rob Zombie!
64
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
65
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
66
Amores Perros 2000,  R)
67
The Warriors 1979,  R)
68
The Roaring Twenties 1939,  Unrated)
69
An Evening with Kevin Smith 2002,  Unrated)
An Evening with Kevin Smith
I think I almost choked from laughing so hard!
70
Casino 1995,  R)
71
Dancer in the Dark 2000,  R)
72
Good Burger 1997,  PG)
Good Burger
One of my favorites from childhood!
73
The Virgin Suicides 1999,  R)
74
Closer 2004,  R)
75
Match Point 2005,  R)
76
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Baz Luhrmann is amazing!
77
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
78
Punch-Drunk Love 2002,  R)
79
Wild At Heart 1990,  R)
Wild At Heart
David Lynch Is a very crazy and perverted little man! But thats what makes him so great.
80
Du Rififi Chez les Hommes (Rififi) 1955,  Unrated)
Du Rififi Chez les Hommes (Rififi)
A great story about four guys who commit a very well thought out and planned jewelry heist. The theives commit the crime in a thirty minute long sequence all completely in silence, which is one of the most brilliant scenes in the movie.
81
Night of the Living Dead 1968,  R)
Night of the Living Dead
Now I can see why it's such a cult classic!
82
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love)
Another beautifully shot movie by Wong Kar-Wai!
83
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
Sunset Boulevard
I am big. It's the pictures that got small.
84
Boogie Nights 1997,  R)
85
This Is England 2006,  Unrated)
This Is England
Fucking A this movie was great. Can't wait to see Dead man's Shoes now.
86
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
After watching this movie a second time and reading a couple Batman comic books I find myself liking this movie way more then the first time I saw it. Now I'am really excited to see Dark Knight.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments