My Favorite Movies


  1. tipozeila
  2. Bruno

Give list a short description

  tipozeila's Rating My Rating
1
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
2
Alien 1979,  R)
3
Back to the Future 1985,  PG)
4
The Lost Boys 1987,  R)
5
The Dark Knight 2008,  PG-13)
6
Rocky 1976,  PG)
7
Reservoir Dogs 1992,  R)
8
V for Vendetta 2006,  R)
9
Requiem for a Dream 2000,  R)
10
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
11
Die Hard 1988,  R)
12
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
13
Trainspotting 1996,  R)
14
Fight Club 1999,  R)
15
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
16
Bowling for Columbine 2002,  R)
17
A Mįquina 2005,  Unrated)
18
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
19
Liberty Stands Still 2002,  R)
20
Braveheart 1995,  R)
21
The Matrix 1999,  R)
22
Forrest Gump 1994,  PG-13)
23
Snatch 2001,  R)
24
Memento 2000,  R)
25
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) 1965,  R)
26
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
27
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
29
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
30
Aliens 1986,  R)
31
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
32
Back to the Future Part II 1989,  PG)
33
Back to the Future Part III 1990,  PG)
34
Alien Resurrection 1997,  R)
35
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
36
K-PAX 2001,  PG-13)
37
Bandits 2001,  PG-13)
38
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
39
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
40
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
41
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
42
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
43
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
44
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
45
The Godfather 1972,  R)
46
The Godfather, Part II 1974,  R)
47
The Godfather, Part III 1990,  R)
48
The Prestige 2006,  PG-13)
49
Into the Wild 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments