My Favorite Movies


  tinymandi's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Not as exalted as it should be, but it is the best movie i've ever seen.
2
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
Freakin awesome movie.
3
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Loved the story and the fight(massacre) scenes.
4
A Little Princess 1995,  G)
A Little Princess
omg, the ending always makes me cry.
5
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
The best batman movie in my opinion. Michael keaton will always be the best batman.
6
Closet Land 1990,  R)
Closet Land
Everyone should see this movie. Hard to find though.
7
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
Absolutely loved it. Best Dracula I've seen.
8
The People Under The Stairs 1991,  R)
9
Beauty and the Beast 1991,  G)
10
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
11
The Fugitive 1993,  PG-13)
12
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Really great movie. Quentin Tarantino is the man.
13
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
14
Sin City 2005,  R)
15
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
Loved the humor in it. BOOMSTICK!!!
16
Sense and Sensibility 1995,  PG)
17
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
18
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Great Quentin Tarantino movie
19
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
loved it
20
Con Air 1997,  R)
Con Air
cool action. somebody deleted it off our dvr and now i'm pretty angry.
21
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
Dang fine vampires not to mention a great film all together.
22
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
Great movie. Recommend to anyone who likes good vampire movies.
23
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
Great 80's film.
24
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
Really good zombie movie. Cillian Murphy is great.
25
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Great movie.
26
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
one of my favorites.
27
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
28
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
29
X-Men 2000,  PG-13)
30
Red Eye 2005,  PG-13)
Red Eye
Cillian murphy omg!!!!!
31
Jackie Brown 1997,  R)
Jackie Brown
Pretty good
32
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
33
Underworld 2003,  R)
Underworld
cool movie
34
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992,  R)
Twin Peaks - Fire Walk with Me
weird but that's how i like my movies.
35
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
David Lynch is a genius.
36
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
SWEET.
37
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
liked it a lot
38
Kiss The Girls 1997,  R)
39
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
40
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
41
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
42
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Can't wait to see it.
43
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
44
Donnie Darko 2001,  R)
45
Saw II 2005,  R)
46
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
Mars Attacks!
Pretty funny.
47
Earth Girls Are Easy 1989,  PG)
Earth Girls Are Easy
I know it's cheesy but i liked it.
48
Superstar 1999,  PG-13)
49
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
50
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996,  R)
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood
hilarious
51
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
52
Dr. Giggles 1992,  R)
Dr. Giggles
Crazy ass movie but i like it.
53
Stand by Me 1986,  R)
54
Office Space 1999,  R)
Office Space
Great funny movie. Love the rap music sequences.
55
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
funniest movie i've ever seen.
56
Sling Blade 1996,  R)
Sling Blade
Great acting and story. Chilling film.
57
Forrest Gump 1994,  PG-13)
58
The Ladykillers 2004,  R)
59
Gladiator 2000,  R)
60
The Piano 1993,  R)
61
Tremors 1990,  R)
62
Love Actually 2003,  R)
63
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
Charlie's Angels
Thin man is awesome.
64
Super Troopers 2002,  R)
Super Troopers
Hella funny.
65
The Monster Squad 1987,  PG-13)
66
Fright Night 1985,  R)
67
Lolita 1997,  R)
68
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
one of the best mob movies i've ever seen
69
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
one of those few movies that haunt you hours after you have watched it
70
Pleasantville 1998,  PG-13)
Pleasantville
Great film that i would definitely recommend to anyone.
71
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
72
Nothing But Trouble 1991,  PG-13)
73
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
i absolutely can't wait for this to come out!!!!!!!!!!
74
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
Daniel Day Lewis was amazing in this

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments