My Favorite Movies


  tinge's Rating My Rating
1
Spider-Man 2002,  PG-13)
2
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
I believe this movie will be the shieat! =P Hopefully I don't have too high expectations on this one.. =P I'll be watching this film this thursday I believe.. =D I can barely wait! =P

I watched it "today" or more likely yesterday, since it passed midnight.. =) This one was pretty good! I'm not sure.. the reason why it didn't get full-pot was because it felt like they had to put everything to an end real quick...


(NOTICE! spoiler...)


...Spider-man and "junior" Goblin joins up and fights together against Sandman and Venom.. that part was really really nice! I just loooooved it! =) It wasn't until after 1 hour it finally happened something exciting.. I remembered pretty good, since I was watching my watch.. =P Anyway, after another hour.. that's when the real action begun (Spider-man and "junior" Goblin joined up and fought Sandman and Venom, this happened when it was only ~15-20 minutes left.. I partly understand why the BIG-FIGHT had to be in the end but still.. everything happened so darn fast.. if the flick was just 20-30 minutes longer I think it would have been ever better! =D But then people would maybe get bored.. who knows.. and we will never find out either! haha =P I would personally want some more info on Sandman and Venom, how the moleculizer worked and more about how the "Venom" parasite came to earth.. I mean.. it must had a origin right? =)
3
The Matrix 1999,  R)
4
Con Air 1997,  R)
5
Lung fu moon (Dragon Tiger Gate) 2006,  Unrated)
Lung fu moon (Dragon Tiger Gate)
Great kick-ass flick! Based upon a comic that I've read when I was youg.. =) Just looooove it! =D
6
Bad Company 2002,  PG-13)
7
Stealth 2005,  PG-13)
8
The One 2001,  PG-13)
The One
Just love this movie! One of the best movies that I think Jet Li have played.. =D Except for "The Tai Chi Master"! =) Love the story and the fights! =P
9
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994,  R)
Jing wu ying xiong (Fist of Legend)
Watched the movie long time ago.. =P It was really good! =D But I watched it in dubbed - english.. not so good.. =( Stated in imdb.com (English, Japanese & Cantonese) in the movie.. very very good! Me like a lot! =D
10
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
I remembered that I watched this movie in HK 2000.. it came out much earlier than here in Sweden! I just loooooved it! =D
11
Foolproof 2003,  R)
Foolproof
Looks good and exciting.. =P
It was really really goooood! I loved it.. the reason for why it didn't get 5 stars was because of everything around the "robbery" was a little bit to litte.. =P Just wanted to see more! =) This movie was just like the "The Italian Job" and "Ocean's 11 or 12" =D Just terrific! =D
12
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
13
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
14
Tai ji zhang san feng (Tai Chi Master) ,  R)
Tai ji zhang san feng (Tai Chi Master)
I think this flick is one of Jet Li's best "Cantonese" flick ever.. =P

I watched this flick on VHS many years ago.. hehe ^^ Approx. 10 years ago, or more.. =P
15
Next 2007,  PG-13)
Next
DAMN! This movies seams really really gooooood! =P 27th April.

Watched it today! OMFG! I just love it! =D I really like this kinds of movies! =P Pretty much like Paycheck, but Chris Johnson was born with this ability! He can look 2 min into the future and more with the girl (Jessica Biel)... really exciting! =) Watch it if you like Paycheck, Deja Vu and more! =D The only think I have problems with is how he's able to see the future and the present at the same time and act.. but a lot of times he stands still at the moment he's watching the future.. so it kind of adds up.. but in the end, he "split" and went into pararell futures and ways.. hum.. how is that possible? At the same time!!! =)
16
Shooter 2007,  R)
Shooter
I LIKE THIS ONE A LOT! =D Watched it today at the cinema! =D Wiiiiiiiieeeeeee! =) This one had EVERYTHING! A LOT OF ACTION! The story was good as well! =P Except romance.. but hey.. this flick didn't need any romance! ME LOOOOOVE IT! =D Just like "The Bourne Identity" and "The Bourne Supremacy" =)
17
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Pretty much like "The Illusionist", this one came out approximately 1 month after "The Illusionist". Really liked this one! =) I'm not sure why, but lately I've started to liked these 19th or 20th century movies with this "Mystery" and "Magic" =D I usually don't like these.. cause they are often pretty "slow" =)
18
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
Great movie! One of the better movies I've seen lately! Just great! =D Usually I don't like old fashion movies playing in the 80's or even earlier.. but this one was REALLY WORTH WATCHING! =D
19
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
THIS ON IS A MUST! =) I'll probably watch it in HK.. =) Got goose pops when I watche the trailer.. really really niiiiiice! =D

OMFG OMFG! =D I watched this one in Taiwan the 10th.. =P I have to say, I loooooved this one! =) I'll continue to rate this one when I get home =)
20
Shoot 'Em Up 2007,  R)
Shoot 'Em Up
Fucking 'ey!
Eat your vegetables! =D
This flick was the shieat! =P A different kind of flick and action scenes! =) Clive Owen was the perfect guy for this character! Like his accent! hehe =P If you like actions scenes, this is it! =D All the gun scenes were so well thought out! haha =D
21
Dragonball Evolution 2009,  PG)
Dragonball Evolution
OMFG OMFG OMFG!!! THIS SHIEAT A GOTTA' SEE! =P Jummy! =D

I watched this flick yesterday at the cinema.. It's been a while.. I didn't know what to expect from this flick.. but a few minutes after the flick started I knew I shouldn't expect too much out of this flick.. since they wanted to create a flick which were closer to reality, than to fiction.. that's where I think the flick "failed".. since the manga series and the cartoon is very very fictional.. anyway.. Now I've seen it.. and I could definitely have waited.. instead of watching it at the cinema..

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments