Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  tineallan88's Rating My Rating
1
Troy 2004,  R)
Troy
I really wanted to see orlando Naked more oftern, so I put that scene on repeat
2
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Great way to start the series
3
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
I nearly Puked at the fight with the sepent scene. But I loved the action
4
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Daniel is getting cuter every year
5
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
I loved every single moment of it.
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
A great way to star the adventure
7
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Fantasic and the fight scenes were just the beggining
8
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
An excellent way to end the trilogy
9
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
a funny way to look at an adventure cursed with horror
10
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
The child acting was great! Funny, and the same action has the first
11
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
Austin Powers: International Man of Mystery
histerical parody of James Bond. Yeah Baby!
12
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
Mike Myres is fantastic! a Groovy Sequel
13
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
The acton and humour was groovy baby!
14
Strictly Ballroom 1992,  PG)
Strictly Ballroom
fantastic Coriography. Go the Bogo Pogo!
15
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
I had the time of my Life for sure. Dancing was Out of this world!
16
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Great music for the kids. reminds me of when I was a kid
17
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit
My most favourate movie as a child! Histerical all the way
18
Sleeping Beauty 1959,  G)
Sleeping Beauty
favourate childhood movie from Disney. i would watch it over again and again
19
The Calcium Kid 2004,  R)
The Calcium Kid
This was a pretty good comedy. I can't understand why this didn't become successful.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments