My Favorite Movies


  tinayesmar's Rating My Rating
1
Daddy's Little Girls 2007,  PG-13)
Daddy's Little Girls
I really like the preservations of Idris in this movie to fight for the love of his life his children the character Monty is the man of my dreams.
2
Love and Basketball 2000,  PG-13)
Love and Basketball
Forever love
3
Brown Sugar 2002,  PG-13)
4
Why Did I Get Married? 2007,  PG-13)
Why Did I Get Married?
determination
5
Why Did I Get Married? 2007,  PG-13)
Why Did I Get Married?
Both the Comedy and the Movie is an inspiration. But i really prefer the Comedy The character Sheila is strong go Cherly Pepsii Riiley.
6
Meet The Browns 2008,  PG-13)
Meet The Browns
Love it













Want to see it
7
Why Did I Get Married Too 2010,  PG-13)
8
Meet the Browns 2004,  Unrated)
Meet the Browns
Love it
9
Tyler Perry: I Can Do Bad All By Myself 2002,  Unrated)
Tyler Perry: I Can Do Bad All By Myself
Good
10
I Can Do Bad All By Myself 2009,  PG-13)
11
Madea Goes to Jail 2006,  PG-13)
12
Madea's Family Reunion 2006,  PG-13)
Madea's Family Reunion
Love everything TYLER PERRY do.
13
Madea's Family Reunion 2002,  PG-13)
Madea's Family Reunion
I just like when black women stand up for their rights.
14
Date Movie 2006,  PG-13)
15
Juno 2007,  PG-13)
Juno
Abortion is to be out of the picture.
16
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
17
Major Payne 1995,  PG-13)
18
The Girl Next Door 2007,  R)
19
The Girl Next Door 2004,  R)
The Girl Next Door
ADVENTURE
20
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
Adventure
21
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
22
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
23
The Family That Preys 2008,  PG-13)
The Family That Preys
I am going to the theaters this week just to see it. because everyone say it is number one so i need to see it for myself if it out do DADDY'S LITTLE GIRL
24
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
25
Last Holiday 2006,  PG-13)
Last Holiday
Just always admire the 'Queen'
26
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
BLACK WOMEN ARE STRONG AREN'T WE.
27
The Best Man 1999,  R)
The Best Man
THE TRUTH MUST COME OUT
28
Wanted 1999,  R)
Wanted
ACTION
29
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
Alvin and the Chipmunks
CHIPMUNKS R ADORABLE
30
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
True Love
31
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
Monster-in-Law
STAND UP TO MOTHER IN LAWS SISTERS
32
Soul Food 1997,  R)
Soul Food
FAMILY
33
Mini's First Time 2006,  R)
Mini's First Time
CRAZY
34
Baby Mama 2008,  PG-13)
Baby Mama
SEE THE PREVIEW CAN'T WAIT TO WATCH IT
35
Big Momma's House 2000,  PG-13)
Big Momma's House
COMEDY
36
The Last American Virgin 1982,  R)
The Last American Virgin
crazy teenagers
37
Virgin Territory 2007,  R)
Virgin Territory
Sexy and Laughter
38
Hitch 2005,  PG-13)
39
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
40
Final Destination 2 2003,  R)
Final Destination 2
Tears and Pain
41
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
Crazy
42
King's Ransom 2005,  PG-13)
King's Ransom
Comedy
43
A Good Man Is Hard to Find 2008,  PG-13)
44
Two Can Play That Game 2001,  R)
Two Can Play That Game
Ladies never try this game
45
The Holiday 2006,  PG-13)
46
Christmas Do-Over 2006,  Unrated)
47
Click 2006,  PG-13)
48
Dreamer: The Movie 2005,  Unrated)
49
The Other Boleyn Girl 2008,  PG-13)
50
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
Changes can be made
51
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
INTEREST
52
The Women 2008,  PG-13)
53
Serendipity 2001,  PG-13)
54
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 2008,  PG-13)
55
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
56
The Blind Side 2009,  PG-13)
57
It's Complicated 2009,  R)
58
Grown Ups 2010,  PG-13)
59
Eat Pray Love 2010,  PG-13)
60
Dear John 2010,  PG-13)
61
Letters to Juliet 2010,  PG)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. tinayesmar
    tinayesmar posted 4 years ago

    LOVE TYLER PERRY MOVIES