My Favorite Movies


  tinasp3's Rating My Rating
1
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
wonderful
2
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
To Kill A Mockingbird
wonderful
3
A Time to Kill 1996,  R)
A Time to Kill
great movie
4
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
loved it
5
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
loved it. well acted
6
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
great movie
7
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
8
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
9
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
loved it
10
Lady Jane 1986,  PG-13)
11
The Bay Boy 1984,  R)
The Bay Boy
loved the movie. Liv Ullman was wonderful and Kiefer was great for his first movie.
12
Victory 1981,  PG)
Victory
wonderful movie. Love the ending
13
Wuthering Heights 1939,  G)
Wuthering Heights
awesome movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments