My Favorite Movies


  timoteocarpita's Rating My Rating
1
Point Break 1991,  R)
2
Amici miei (My Friends) 1975,  Unrated)
3
Amici miei atto II (All My Friends Part 2) (My Friends Act II) 1984,  Unrated)
4
Amici miei atto III (All My Friends Part 3) (My Friends Act III) 1985,  Unrated)
5
Who Finds a Friend Finds a Treasure 2004,  R)
6
Miami Supercops 1985,  PG)
7
Io sto con gli ippopotami (I'm for the Hippopotamus) 1979,  Unrated)
8
Hardboiled Egg (Ovosodo) 1997,  Unrated)
9
Trinity Is Still My Name (...continuavano a chiamarlo Trinità) 1971,  G)
10
They Call Me Trinity (Lo chiamavano Trinità) 1970,  G)
11
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
12
My Name Is Nobody (Il mio nome è Nessuno) 1974,  PG)
13
Bianco, rosso e Verdone 1981,  Unrated)
14
Un Sacco Bello (Fun Is Beautiful) 1979,  Unrated)
15
Go For It 1983,  PG)
16
Più forte, ragazzi! (All The Way Boys) (Plane Crazy) 1972,  PG)
17
Watch Out We're Mad 1974,  Unrated)
18
Beverly Hills Cop IV 2012,  R)
19
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
20
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
21
Beverly Hills Cop 1984,  R)
22
Lethal Weapon 3 1992,  R)
23
Lethal Weapon 1987,  R)
24
Lethal Weapon 2 1989,  R)
25
Lethal Weapon 4 1998,  R)
26
Il Sorpasso (The Easy Life) 1962,  PG)
27
Horse Fever: The Mandrake Sting (Febbre da cavallo - La mandrakata) 2002,  Unrated)
28
All the President's Men 1976,  PG)
29
Caos Calmo (Quiet Chaos) 2008,  Unrated)
30
Inglourious Basterds 2009,  R)
31
Vicky Cristina Barcelona 2008,  PG-13)
32
Scoop 2006,  PG-13)
33
Febbre da cavallo 1976,  Unrated)
34
The Best of Youth (La meglio gioventù) 2005,  R)
35
Crime Novel (Romanzo criminale) 2005,  Unrated)
36
Da zero a dieci (From Zero to Ten) 2002,  Unrated)
37
Radiofreccia, (Radio Arrow) 1998,  Unrated)
38
Saturno contro 2007,  Unrated)
39
Ma che colpa ne abbiamo noi (What Fault Is It of Ours?) 2002,  Unrated)
40
Il Caimano 2006,  PG)
41
Il Grande Sogno (The Big Dream) 2009,  Unrated)
42
Mio Fratello è Figlio Unico (My Brother Is an Only Child) 2007,  R)
43
Tutte le donne della mia vita 2007,  Unrated)
44
Perlasca: The Courage of a Just Man (Perlasca. Un eroe italiano) 2005,  Unrated)
45
The Goldfinch and the Cat (Il gatto e il cardellino) 2002,  Unrated)
46
The Terracotta Dog (Il cane di terracotta) 2000,  Unrated)
47
Avere vent'anni (To Be Twenty) 1978,  Unrated)
48
Ex 2009,  Unrated)
49
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
50
Doragon bôru: Shenron no densetsu (Dragon Ball: Curse of the Blood Rubies) (Dragon Ball: The Legend) 1986,  Unrated)
51
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
52
Manuale d'amore 2 (Capitoli successivi) 2007,  Unrated)
53
Gran Torino 2008,  R)
54
Cast Away 2000,  PG-13)
55
What Women Want 2000,  PG-13)
56
The Passion of the Christ 2004,  R)
57
Il caso Moro (The Moro Affair) 1986,  Unrated)
58
L' Homme qui Aimait les Femmes (The Man Who Loved Women) 1977,  R)
59
Fahrenheit 451 1966,  Unrated)
60
Palombella rossa (Red Wood Pigeon) 1989,  Unrated)
61
La Stanza del Figlio (The Son's Room) 2001,  R)
62
The Thing (La Cosa) 1990,  Unrated)
63
Aprile 1998,  Unrated)
64
Il Portaborse (The Yes Man) 1991,  Unrated)
65
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
66
Fever Pitch 1997,  R)
67
Basilicata Coast To Coast 2010,  Unrated)
68
The Social Network 2010,  PG-13)
69
La Bellezza Del Somaro 2010,  Unrated)
70
Inception 2010,  PG-13)
71
Wall Street: Money Never Sleeps 2010,  PG-13)
72
Good Bye, Lenin 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments