My Favorite Movies


  timmy411's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
2
The Matrix 1999,  R)
3
Pan's Labyrinth 2006,  R)
4
Zodiac 2007,  R)
5
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
6
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
7
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
8
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
9
There Will Be Blood 2007,  R)
10
The Shining 1980,  R)
11
Batman Begins 2005,  PG-13)
12
Be With You (Ima, ai ni yukimasu) 2004,  Unrated)
13
Gladiator 2000,  R)
14
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001,  Unrated)
15
The Prestige 2006,  PG-13)
16
Saving Private Ryan 1998,  R)
17
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
18
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
19
Alien 1979,  R)
20
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
21
The Usual Suspects 1995,  R)
22
Seven (Se7en) 1995,  R)
23
Black Hawk Down 2001,  R)
24
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
25
Saw 2004,  R)
26
L.A. Confidential 1997,  R)
27
Memento 2000,  R)
28
Hero 2002,  PG-13)
29
Minority Report 2002,  PG-13)
30
Love Actually 2003,  R)
31
The Notebook 2004,  PG-13)
32
American Beauty 1999,  R)
33
Apollo 13 1995,  PG)
34
Bonnie and Clyde 1967,  R)
35
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
36
The Butterfly Effect 2004,  R)
37
Good Will Hunting 1997,  R)
38
Léon (The Professional) 1994,  R)
39
Final Destination 2000,  R)
40
Toy Story 1995,  G)
41
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
42
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
43
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
44
Donnie Darko 2001,  R)
45
V for Vendetta 2006,  R)
46
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
47
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
48
Before Sunset 2004,  R)
49
Keulraesik (The Classic) 2003,  Unrated)
50
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
51
Rain Man 1988,  R)
52
Almost Famous 2000,  R)
53
Equilibrium 2002,  R)
54
Ratatouille 2007,  G)
55
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
56
Taegukgi hwinalrimyeo (Brotherhood) (Tae Guk Gi: The Brotherhood of War) 2004,  R)
57
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
58
The Village 2004,  PG-13)
59
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
60
Reservoir Dogs 1992,  R)
61
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
62
Saving Face 2004,  R)
63
The Killer (Dip huet seung hung) 1989,  R)
64
28 Days Later 2002,  R)
65
The Celebration (Festen) 1998,  R)
66
Sin City 2005,  R)
67
Thank You For Smoking 2005,  R)
68
Gau ngao gau (Dog Bite Dog) 2006,  Unrated)
69
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
70
House of Sand and Fog 2003,  R)
71
Hot Fuzz 2006,  R)
72
No Country for Old Men 2007,  R)
73
The Graduate 1967,  PG)
74
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
75
Die Hard 1988,  R)
76
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
77
Gone Baby Gone 2007,  R)
78
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
79
Across the Universe 2007,  PG-13)
80
The Mist 2007,  R)
81
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
82
I Am Legend 2007,  PG-13)
83
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
84
Stardust 2007,  PG-13)
85
GoodFellas 1990,  R)
86
Forrest Gump 1994,  PG-13)
87
The Dark Knight 2008,  PG-13)
88
Dark City 1998,  R)
89
Kung Fu Panda 2008,  PG)
90
Atonement 2007,  R)
91
WALL-E 2008,  G)
92
Slumdog Millionaire 2008,  R)
93
Gran Torino 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments