Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  timkin294's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
this is sooo awesome!!!
2
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
this is sooo awesome as well!
3
A Cinderella Story 2004,  PG)
4
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
5
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
6
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
7
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
8
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
9
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
10
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
11
Shrek 2001,  PG)
12
Shrek 2 2004,  PG)
13
The Hollow 2005,  R)
The Hollow
this movie isn't good for the weak in heart or stomach
14
Footloose 1984,  PG)
Footloose
this movie has one freaky awesome soundtrack!Kevin Bacon is not only a great good-guy, but a wicked bad guy. He even manages to scare me...and i never scare at movies
15
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
i can tell you how it ends...the boat sinks...
16
The Next Karate Kid 1994,  PG)
The Next Karate Kid
i love the action
17
Ella Enchanted 2004,  PG)
Ella Enchanted
it's soo funny
18
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
it has an awesome soundtrack
19
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
20
Ice Princess 2005,  G)
Ice Princess
it's kinda sad though
21
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
this is one of my favorite monster/monster-hunter movies.
22
The River Wild 1994,  PG-13)
The River Wild
this movie is sooo freaky awesome!!!!
23
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
loved it. Kevin Costner hardly ever makes a bad movie
24
Waterworld 1995,  PG-13)
Waterworld
really loved it...see above
25
Cold Mountain 2003,  R)
Cold Mountain
very sad
26
Tuck Everlasting 2002,  PG)
Tuck Everlasting
sad as well
27
Crossfire Trail 2001,  Unrated)
Crossfire Trail
action is my favorite, and Tom Selleck is one of my favorite actors
28
Dreamer: Inspired by a True Story 2005,  PG)
Dreamer: Inspired by a True Story
sad movie...a lot of the movies i like are sad
29
Hidalgo 2004,  PG-13)
Hidalgo
kinda good, could have been better
30
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
action mixed with comedy...i love it!
31
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
not as good as the first...but still great.
32
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
This is my favorite movie of all time...at least,from my childhood. Even though the graphics in this movie are primitive, I still really like it. Not to mention that Atreyu, the warroir, actually looks like a warrior from the great plains.
33
The Neverending Story II: The Next Chapter 1990,  PG)
The Neverending Story II: The Next Chapter
This movie is ok, but here is one thing I learned...in the book, it's all different, not to mention part of the original Neverending Story. Oh, and they should have brought back the original Child-Like Emperess; the one they got looks like a forty-year-old with extreme make-up on, and is no where near as perfect for the part as the original. And what's up with Atreyu? His hair looks fake, and he himself looks fake, like a little boy playing dress-up.
34
Men in Black 1997,  PG-13)
35
NBC News Presents: Survivor: The Aron Ralston Story ,  Unrated)
36
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
i love this movie!!! Of course, just about all of the kids I know thought it was waaay too scary, but I think it's the best alien movie ever made.
37
X-Men 2000,  PG-13)
38
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
39
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
40
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments