My Favorite Movies
| timgauldin's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 2 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 3 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 4 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 5 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 6 |
Seven Pounds 2008, PG-13) |
|
| 7 |
The Holiday 2006, PG-13) |
|
| 8 |
Saw II 2005, R) |
|
| 9 |
The Devil Wears Prada 2006, PG-13) |
|
| 10 |
Death Sentence 2007, R) |
|
| 11 |
The Departed 2006, R) |
|
| 12 |
Hot Rod 2007, PG-13) |
|
| 13 |
Tropic Thunder 2008, R) |
|
| 14 |
Saw 2004, R) |
|
| 15 |
Wanted 2008, R) |
|
| 16 |
Snatch 2001, R) |
|
| 17 |
Pineapple Express 2008, R) |
|
| 18 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 19 |
No Country for Old Men 2007, R) |
|
| 20 |
Dawn of the Dead 2004, R) |
|
| 21 |
Get Smart 2008, PG-13) |
|
| 22 |
The Island 2005, PG-13) |
|
| 23 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 24 |
Employee of the Month 2006, PG-13) |
|
| 25 |
Inside Man 2006, R) |
|
| 26 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 27 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 28 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 29 |
Quantum of Solace 2008, PG-13) |
|
| 30 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 31 |
Secret Window 2004, PG-13) |
|
| 32 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 33 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 34 |
Cinderella Man 2005, PG-13) |
|
| 35 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 36 |
The Curious Case of Benjamin Button 2008, PG-13) |
|
| 37 |
Mission Impossible 1996, PG-13) |
|
| 38 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 39 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 40 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 41 |
The Patriot 2000, R) |
|
| 42 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 43 |
The Manchurian Candidate 1962, PG-13) |
|
| 44 |
Memento 2000, R) |
|
| 45 |
Air Force One 1997, R) |
|
| 46 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 47 |
Live Free or Die Hard 2007, PG-13) |
|
| 48 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 49 |
Smokin' Aces 2007, R) |
|
| 50 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 51 |
Gone Baby Gone 2007, R) |
|
| 52 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 53 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 54 |
Accepted 2006, PG-13) |
|
| 55 |
I Am Legend 2007, PG-13) |
|
| 56 |
Becoming Jane 2007, PG) |
|
| 57 |
Collateral 2004, R) |
|
| 58 |
Mission: Impossible III 2006, PG-13) |
|
| 59 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 60 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 61 |
Ed Wood 1994, R) |
|
| 62 |
Sin City 2005, R) |
|
| 63 |
The Good Shepherd 2006, R) |
|
| 64 |
Ocean's Thirteen 2007, PG-13) |
|
| 65 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 66 |
The Savages 2007, R) |
|
| 67 |
Black Hawk Down 2001, R) |
|
| 68 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 69 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 70 |
Watchmen 2009, R) |
|
| 71 |
Mr. Deeds 2002, PG-13) |
|
| 72 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 73 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 74 |
Disturbia 2007, PG-13) |
|
| 75 |
Dodgeball - A True Underdog Story 2004, PG-13) |
|
| 76 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 77 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 78 |
The Village 2004, PG-13) |
|
| 79 |
Signs 2002, PG-13) |
|
| 80 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 81 |
Punisher: War Zone 2008, R) |
|
| 82 |
Death Race 2008, R) |
|
| 83 |
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007, R) |
|
| 84 |
Changeling 2008, R) |
|
| 85 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 86 |
Saw IV 2007, R)
when people want to start watching the saw movies i was just thinking they were full of mindless killing and bad acting but the first one surprised me with a story and twist.but every time i was about to watch one of the sequels, I was just thinking how can this go anywhere but down the drain but each movie adds new parts to previous movies which makes them interesting.I dont recommend theses movies though due to the extreme violence and torture but if you can get past that there is alot to get from these movies. |
|
| 87 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 88 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 89 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006, PG-13) |
|
| 90 |
Hostage 2005, R) |
|
| 91 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 92 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 93 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 94 |
Holiday Inn 1942, Unrated) |
|
| 95 |
Once Upon a Time in Mexico 2003, R) |
|
| 96 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 97 |
Dial M for Murder 1954, PG) |
|
| 98 |
Four Brothers 2005, R) |
|
| 99 |
27 Dresses 2008, PG-13) |
|
| 100 |
The Descent 2005, R) |



































































































