Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  timcairl's Rating My Rating
1
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
2
Contact 1997,  PG)
3
Gosford Park 2001,  R)
4
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
5
Big Eden 2000,  PG-13)
6
The Matrix 1999,  R)
7
Chocolat 2000,  PG-13)
8
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
9
Steel Magnolias 1989,  PG)
10
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
11
Pitch Black 2000,  R)
12
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
13
The Lord of the Rings 1978,  PG)
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
15
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
17
L.A. Confidential 1997,  R)
18
Pulp Fiction 1994,  R)
19
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
20
Deep Impact 1998,  PG-13)
21
Twister 1996,  PG-13)
22
28 Days 2000,  PG-13)
23
Shining Through 1992,  R)
24
The American President 1995,  PG-13)
25
Primary Colors 1998,  R)
26
The Departed 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments