My Favorite Movies


  Timbzy's Rating My Rating
1
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
2
Elephant 2003,  R)
Elephant
Wonderful. Scary that it was based on a true story. This is one of Gus Van Sant's best movies. It is filmed very honestly and details a realistic day in the life of kids at an American high school the day of a shooting.
3
Donnie Darko 2001,  R)
4
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
5
The Chumscrubber 2005,  R)
The Chumscrubber
Weird fucking movie, but very damn cool. Kind of weird in the same way that Donnie Darko or Lost Highway is. I love it when characters start out seeming normal and as the film develops they get more quirky and fucked up. Definitely recommend this movie.
6
Melinda and Melinda ,  PG-13)
7
Dazed and Confused 1993,  R)
8
Scoop 2006,  PG-13)
9
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
10
Léon (The Professional) 1994,  R)
11
The Host (Gwoemul) 2006,  R)
12
Garden State 2004,  R)
13
The Science of Sleep 2006,  R)
14
Hard Candy 2005,  R)
Hard Candy
This movie was fucking intense, emotional torture is such a terrible thing and a movie that is about 100% emotional torture definitely makes for a compelling movie, may not make you happy though. It left me with the same horrible feeling as I got after watching House of Sand and Fog. Covers the touchy subject of paedophilia and child porn, so pretty much everything in this movie is in your face the whole time. The whole movie is pretty much two characters, only 3 other characters appear for under 2 minutes each. The creative team behind the movie made it so you sympathize with one character one minute and the other the next, never fully settling on one being the bad and one being the good. Great if you are into emotional drama with a touch of thriller.
15
SLC Punk 1998,  R)
16
Alpha Dog 2006,  R)
Alpha Dog
Thoroughly entertaining. I also like when you are watching a movie that doesn't have a lot of big name actors, but you still know and recognise who they are when you see it, like people from the OC, the really stupid girl from Mean Girls, Shawn Hatosy from The Faculty and 11:14 and many more. Justin Timberlake shocked me at how well he acted, he stole the second half of the movie while the first half was definately Ben Foster's. Ben Foster was an insane cunt, especially when he comes into the part full of people he doesnt know and starts beating the crap out of everyone by himself and punches a chick in the face. Weird that it is a true story and the court case is still going on about it.
17
The Jacket 2005,  R)
18
The Doom Generation 1995,  R)
19
Girl, Interrupted 1999,  R)
20
House of Sand and Fog 2003,  R)
21
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
With the exception of the hiccup in the plot at the end of the movie, this film was perfect.
22
The Virgin Suicides 1999,  R)
The Virgin Suicides
Fucking brilliant movie. Fucking brilliant soundtrack.
23
The Truman Show 1998,  PG)
24
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
25
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
26
The Devil's Rejects 2005,  R)
27
Natural Born Killers 1994,  R)
28
Pan's Labyrinth 2006,  R)
29
Detroit Rock City 1999,  R)
30
Mean Girls 2004,  PG-13)
31
The People Vs. Larry Flynt 1996,  R)
32
Wonderland 2003,  R)
33
American Beauty 1999,  R)
34
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
35
Hollywood Ending 2002,  PG-13)
36
Mighty Aphrodite 1995,  R)
37
Nowhere 1997,  R)
38
The Last Kiss 2006,  R)
The Last Kiss
This was one of those movies where you could see what was going to happen right from the start, it was pretty obvious and predictable, which is why it loses points. Zach was great in Garden State but I think he lacked depth in this movie. Still, story was pretty good, and Rachel looked great, and to be honest, I think that if I were in Zach's characters position, I would have left the relationship as soon as she started being a control freak, then not have to feel guilty about fucking Rachel Bilson.
39
Memento 2000,  R)
40
Spider 2002,  R)
41
True Romance 1993,  R)
42
Secretary 2002,  R)
43
Shaun of the Dead 2004,  R)
44
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
45
Spirited Away 2001,  PG)
46
The Opposite of Sex 1998,  R)
47
Queen of the Damned 2002,  R)
48
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
49
Hype! 1996,  Unrated)
50
Interstate 60 2002,  R)
51
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
52
Buffalo 66 1998,  R)
53
Bubba Ho-Tep 2002,  R)
54
American History X 1998,  R)
55
The Beach 2000,  R)
56
The Departed 2006,  R)
57
Cruel Intentions 1999,  R)
58
Almost Famous 2000,  R)
59
Reality Bites 1994,  PG-13)
60
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
61
Sleepy Hollow 1999,  R)
62
The Skulls 2000,  PG-13)
63
Idle Hands 1999,  R)
64
Disturbing Behavior 1998,  R)
Disturbing Behavior
As much as this is one of those teen scary sorta movies, I still dig it a lot. Katie Holmes is at her best in this, appearance-wise. Plus James Marsden and Nick Stahl are awesome.
65
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
66
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
67
Brick 2006,  R)
68
Waking Life 2001,  R)
69
Igby Goes Down 2002,  R)
70
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
71
Mulholland Drive 2001,  R)
72
Lost Highway 1997,  R)
73
Jacob's Ladder 1990,  R)
74
Thumbsucker 2005,  R)
75
Lost In Translation 2003,  R)
76
Heathers 1988,  R)
77
Dedication 2007,  R)
78
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
79
The Usual Suspects 1995,  R)
80
Bully 2001,  R)
Bully
Wow. Just wow. Talk about impact. Fucking great movie. The fact that it is a true story makes it even more wow.

Has some great actors/actresses in it too. Brad Renfro plays Marty, Nick Stahl plays Bobby, Marty's girlfriend played by Rachel Miner and some of the other people in the movie are Bijou Phillips, Daniel Franzese (Damian from Mean Girls) and one of my favourite actors, Michael Pitt. The director is another of my favourites who has done some really amazing films like KIDS, Ken Park, Wassup Rockers and Another Day In Paradise.
81
The Machinist 2003,  R)
82
Dark City 1998,  R)
83
Velvet Goldmine 1998,  R)
84
A Love Song for Bobby Long 2004,  R)
85
Manic 2001,  R)
Manic
I relate to this movie which is probably why I like it. I love how they filmed it to make it seem so real, like a documentary, no professional make up artists ect. Zooey Deschanel is so hot, even without the make up and shit. The film is depressing, but I love films that can change your emotion. The acting is pretty damn superb to be honest, once again, Joseph Gordon-Levitt and Don Cheadle are excellent.
86
Running With Scissors 2003,  R)
Running With Scissors
A really fun quirky film that follows Augusten Burroughs' road to self discovery as his mother leaves him with her psychiatrist's family. He spends his youth as a member of the Finch family, who can be described as quite different and quite insane. With an all star cast of Annette Benning, Brian Cox, Joseph Fiennes, Alec Baldwin, Gwyneth Paltrow, Patrick Wilson, Kristin Chenoweth, Jill Clayburgh, Joseph Cross and my personal favourite, Evan Rachel Wood, the acting is very convincing and casting was quite well done (especially seeing Joseph Fiennes as an unshaven proud homosexual).
87
Closer 2004,  R)
88
A Scanner Darkly 2006,  R)
89
Into the Wild 2007,  R)
90
Pump up the Volume 1990,  R)
91
Before Sunset 2004,  R)
92
I Love Your Work 2004,  R)
93
Before Sunrise 1995,  R)
94
Southland Tales 2006,  R)
Southland Tales
Ok, so this one was a tough one to rate. I watched it once and I had no clue what was going on. It just seemed like a jumbled up bunch of awesome clips with a nonsensical story line. The acting was great, not exactly Oscar winning, but still quite good considering most of the actors/actresses are usually pretty terrible or are singers turned actors. It was definitely an experience.

I can see why it has got such bad ratings for not making sense, but then again, people don't seem to be giving it the same chance that they give films by, say, David Lynch. You had to go online and read a bunch of things about Mulholland Drive to make an ounce of sense out of that movie, yet it seems to be widely recognized as an amazing film. While I am not comparing Richard Kelly to David Lynch, because lets face it, Lynch is one of the best writers/directors of our time and Kelly has made two movies.

I decided I would have a look around online for an explanation as to how this movie was supposed to make sense, plot-wise, and I found a pretty good one that made it pretty clear what is going on (save for one or two small things that don't exactly make sense, much in the same way that all the Donnie Darko explanations have little inconsistencies). The story is pretty epic, and probably would have worked better as two movies rather than being squeezed into one. Perhaps if they had more time to explain things, people wouldn't be rating it so poorly because of a lack of a coherent plot.

The cast was really great to watch.
Dwayne (The Rock) Johnson was surprisingly good in his role as the protector of the new messiah. The vague looks as he began to understand what was happening throughout the movie were pretty funny, but worked well. As someone who is usually a comedy/action actor, he still managed to fit into this role with ease.

Sarah Michelle Gellar, although given some cringeworthy lines when speaking out about feminism and the whole 'Teen Horniness is not a Crime' song (which wasn't her fault but more the person who wrote her dialogues' fault), shone in her role as Krysta Now, the Mary Magdeline-like character, going from porn star to someone good after meeting who she thinks is the messiah.

Justin Timberlake was also great as Pilot Abilene, who served as the narrator, and as a suicidal war veteran who had some of the best moments in the movie, for instance the scene where he is high, drinking and lipsyncing to The Killers' 'All These Things That I've Done' while walking through a games parlor as dancers dance around him.

Lou Taylor Pucci was great as the Jesus-like character who had been drafted to fight in World War 3 and looked very different to how he normally appears in movies.

Sean William Scott was probably the least convincing of the lead actors in his role as Roland and Ronald Taverner, but he still managed to pull it off in the end with a stand off between the two characters.

Mandy Moore, Jon Lovitz, Amy Poehler, Nora Dunn, Wallace Shawn, Kevin Smith, Will Sasso, Janeane Garofalo and Christopher Lambert were all more minor characters, but played their roles convincingly, some with quite a funny effect (see Kevin Smith looking like a Merlin-like character).
A couple of the cast were recycled from Donnie Darko, for example, Holmes Osborne and Beth Grant.

Once you have watched the movie, I suggest reading this explanation: http://www.imdb.com/title/tt0405336/board/nest/97409378?p=1 and then watching it again.
Once I knew what the movie was about, I enjoyed it a lot more and hence the 5 stars.
95
The United States of Leland 2002,  R)
96
Anything Else 2003,  R)
Anything Else
I am yet to have seen a Woody Allen movie that I don't like. This one was great. Full of dark comedy and excellent dialogue. At the start I was a little iffy about Jason Biggs playing the lead role but I got used to it. Christina Ricci was gorgeous and Woody was great as the crazed old advice giver. I definately recommend this to anyone who has enjoyed any of Allen's other work.
97
My Own Private Idaho 1991,  R)
98
Gummo 1997,  R)
99
Basquiat 1996,  R)
100
Reservoir Dogs 1992,  R)
101
Empire Records 1995,  PG-13)
102
Prozac Nation 2005,  R)
103
Match Point 2005,  R)
104
The Breakfast Club 1985,  R)
105
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments