Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  timbond1968's Rating My Rating
1
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Unbelievably well-made film. Stood fine on its own, but the sequels (not originally planned for) do a nice job of adding to/completing the story.
2
Peggy Sue Got Married 1986,  PG)
Peggy Sue Got Married
Some people assume that this movie was a rip-off of Back to the Future, but they really share nothing other than the premise that someone from the 80's goes back in time a few decades. Peggy Sue gets to revisit her own youth as she tries to makes sense of her life and choices in the 25 years since she graduated. This movie is all about memories and things we forget with the time-travel (or is it?) thrown in as a clever plot device.
3
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Beautifully told stories, magically illustrated with fantastic imagery. I don't cry at movies, but this one always leaves me with tears running down my cheeks. I watch it several times a year.
4
The Graduate 1967,  PG)
5
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
6
Scream 1996,  R)
Scream
My favorite horror movie by far.
7
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
The real "Best Picture" of 1997 delivers amazing acting by the fabulous cast. The labyrinthine plot, derived so cleverly from the complex novel, all comes together quite nicely.
8
Get Real 1998,  R)
9
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
This film is about love. It is not about sex, it is not about gay cowboys, it is not about gay cowboys having sex. To a heart wrenching love story told by incredibly talented actors, add in the most beautiful scenery imaginable, and you've got this epic film worth the time to watch over and over.
10
Spider-Man 2002,  PG-13)
11
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
This film works at several different levels. On the surface, it is funny and fun. Without taking away from any of that fabulousness, what we learn about the three leads and what they learn about themselves makes this the excellent film it is.
12
Psycho 1960,  R)
13
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
This is a bit of a fluff film, yeah, but it is well made fluff. Jennifer Garner is believable as a kid in a grown-up's body and Mark Ruffalo is just plain adorable.
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
15
The Muppet Movie 1979,  G)
16
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
Yet another telling of this story that, as all of the other versions have done, changes things up. The books weren't even the first version, so don't go in looking for something based strictly on the novels.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments