My Favorite Movies


  1. Tigris
  2. Shawn

My absolute top favourite movies of all time.

  Tigris's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
A must see! The highest grossing box office film of all time and winner of 11 Academy Awards. This film captures the heart and soul of the real life story of the most famous shipwreck of all time set against the backdrop of a fictional love story that is so fitting and touching that it might as well be real . Phenomenal not only in it's attention to detail in every regard but also in it's engaging love story, it's incredible vision and it's larger-than-life effect on those who have seen this magnificant cinematic masterpiece. One of director James Cameron's shining moments. The film, like the story it represents will forever go down in history. One of my most respected films and one of my top 7 absolute favourite movies of all time.
2
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
A must see for sci-fi/action fans! Once in a very long time a film comes along that raises the bar for all others to follow. The Matrix is such a film. Utilizing never-before-seen visual cinematic techniques such as "Bullet time" it allows the story to unfold in new ways. The story is multi-faceted and multi-dimensional requiring the viewer to think which is uncommon among sci-fi/action films. It's brilliant story concept incorporates various philosophies and concepts which are just as interestingly done as the mind-blowing visuals and special FX. This film can be understood on it's own but is best understood as part of the The Matrix trilogy. One of my most respected films and one of my top 7 absolute favourite movies of all time.
3
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
A must see for sci-fi/action fans! This film picks up where The Matrix left off. The story unfolds in more and more intriguing directions and the special FX are punched up beyond the original Matrix film taking "Bullet time" to a whole new level. This film is not just a visual and special FX masterpiece but also a stylish action-packed philosophical rollercoaster that will make you ponder it's meanings long after the credits have rolled. Best understood as part of The Matrix trilogy. One of my most respected films and one of my top 7 absolute favourite movies of all time.
4
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
A must see for sci-fi/action fans! Picking up where The Matrix Reloaded left off this film delves deeper and deeper into the multi-faceted and multi-dimensional storyline incorporating various meanings and philosophical concepts to add great depth to the story. It will not tie up every storyline thread in a bow and serve it to you on a platter like most movies, it will instead inspire you to find your own meanings and conclusions to the concepts it portrays. A bold and fairly unique storytelling methodology. This film also features even more incredible special FX continually raising it's own bar again and again. Visually striking, philosophically deep, pulse-pounding, stylish and memorable. Absolutely fantasically written, directed and realized by the Wachowski brothers. Best understood as part of The Matrix Trilogy. One of my most respected films and one of my top 7 absolute favourite movies of all time.
5
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
A must see! An epic visualization of J.R.R. Tolkien's first book in the trilogy of The Lord of the Rings. This film's grand and sweeping scale, it's very memorable characters and multi-faceted storyline into the realm of fantasy take you on an incredible journey and with it's epic special FX will make you feel like you are right there along for the ride. With memorable performances by all actors and incredible directing by Peter Jackson, this story will stay with you for a long time. Features two very fittingly beautiful and memorable songs by Enya - "Aniron (Theme of Aragorn and Arwen)" and "May it be". As the first part of the trilogy, it is best when the other two films are seen as well. One of my most respected films and one of my top 7 absolute favourite movies of all time.
6
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
A must see! The second part of the J.R.R. Tolkien trilogy The Lord of the Rings, this film picks up where The Fellowship of the Ring left off. This film is where the grand story becomes even more multi-faceted as various characters break off into different parts of the grand story. Featuring an incredible battle sequence and fleshing out the characters making you more intimately familiar with them. There are some great twists and turns in the plot and it leaves you in eager anticipation for final chapter - The Return of the King. As the second part of the trilogy, it is best when the other two films are seen as well. One of my most respected films and one of my top 7 absolute favourite movies of all time.
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
A must see! The final chapter in the grand trilogy based on the writings of J.R.R. Tolkien takes the story to the highest level in every regard. Winner of 11 Academy Awards and featuring one of the longest, most visually and technically complex and detailed epic battle sequences ever to be put into a film, it reintegrates the various threads of the grand story in sheer epic fashion. By this point you will know the characters so well you will feel for them deeply, connecting you deeper with the story. They say J.R.R. Tolkien's The Lord of the Rings trilogy book is the second most read book in the world after The Bible, so the masterpiece of a story was there from the beginning. Peter Jackson took that complex story and made it into an absolutely genius part of cinematic history from concept to visualization to realization. J.R.R. Tolkien's story deserved no less. As the third part of the trilogy, it is best when the other two films are seen as well. One of my most respected films and one of my top 7 absolute favourite movies of all time.
8
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
A rare comedy that has all of the right elements fall into place to make it a hilarious masterpiece.
9
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
A rare comedy that has all of the right elements fall into place to make it a hilarious masterpiece. Robin Williams at his finest.
10
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999,  R)
The Messenger: The Story of Joan of Arc
An absolutely rivoting epic. Wonderfully conceptualized and directed. One of my favourite films.
11
Two Brothers 2004,  PG)
Two Brothers
Highly recommended! A masterpiece family film that tugs at your heart strings featuring some of the most incredible footage of tigers. A highly endangered species, what will we tell our children when there are no more tigers?
12
Stargate 1994,  PG-13)
Stargate
A unique sci-fi story combining elements of high tech and ancient civilizations. A captivating and incredible journey! One of my favourites.
13
Mercury Rising 1998,  R)
Mercury Rising
An edge of your seat action movie with a unique plot. Excellent directing. Shows Bruce Willis at his best.
14
Disclosure 1994,  R)
Disclosure
Highly Recommended! A classy film depicting the cut-throat business world and effects of tricky sexism. Turns everything upside down and inside out.
15
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
Highly Recommended! A thrill from start to finish. Complex and rivoting. Interesting character development. A joy to watch.
16
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
One of the best action films of all time. Incredible special FX for it's time and a pulse-pounding storyline throughout.
17
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
Highly Recommended! An action-packed stylish action and suspense film. Beautifully directed. Matt Damon and Franka Potente at their best.
18
The Fugitive 1993,  PG-13)
The Fugitive
Highly Recommended! A rivoting story from start to finish. One of Harrison Ford and Tommy Lee Jones' shining moments. Set the bar for movies in this sub-genre.
19
The Negotiator 1998,  R)
The Negotiator
Highly Recommended! A clever thrill-ride which will have you on the edge of your seat all the way through. Actor chemistry is exceptional. One of my favourites!
20
The Net 1995,  PG-13)
The Net
Highly Recommended! An action-packed high-tech themed storyline about identity theft and manipulation. Wonderful acting especially by Sandra Bullock in one of her best films. One of my favourites!
21
The Score 2001,  R)
The Score
Highly Recommended! A clever story of professional theives that will leave you guessing their next moves. Excellent performances by all actors - Robert De Niro, Edward Norton and Marlon Brando.
22
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
The Thomas Crown Affair
Highly Recommended! A clever and witty film about an art thief and a cop who could easily fall for him. The combination of Pierce Brosnan and Rene Russo is magic on the screen. A joy to watch. One of my favourites.
23
True Lies 1994,  R)
True Lies
Highly Recommended! One of Arnold Schwarzenegger's best films. Jamie Lee Curtis and Tom Arnold add wonderfully to this film. Directed by the ever-talented James Cameron. Totally action packed with perfect pacing, witty humour and serious explosions! Grade "A" Hollywood material. One of my favourites!
24
U-571 2000,  PG-13)
U-571
Highly Recommended! A gripping submarine action movie in the ranks of the best of them. On the edge of your seat material. Superb acting and directing. An absolute masterpiece. One of my favourites!
25
U.S. Marshals 1998,  R)
U.S. Marshals
Highly Recommended! A fast paced fugitive hunting movie with brilliant performances all around especially from Tommy Lee Jones, Wesley Snipes and Robert Downey Jr. Will have you glued to your seat. One of my favourites!
26
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Highly Recommended! A beautifully crafted horror drama that will send chills down your spine. Brad Pitt, Morgan Freeman and Kevin Spacey's combined chemistry on-screen make this a movie you won't soon forget.
27
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
A must see! A landmark horror film that made cinematic history in 1973. It is the quintessential horror film by which all others are judged. Often imitated but never duplicated. It will give you nightmares in ways that only the best horror films can.
28
Exorcist - The Beginning 2004,  R)
Exorcist - The Beginning
A haunting prequel to the best horror film of all time - The Exorcist. This film recounts the life of Father Lankaster Merrin before those famous events in The Exorcist. It tries very hard to follow in it's footsteps to provide a similar shock-factor and it very much succeeds. This film is intensely creepy and very gory. Highly recommended for horror fans!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments