My Favorite Movies
| tiger8101's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 2 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 3 |
The Lost World - Jurassic Park 1997, PG-13) |
|
| 4 |
Back to the Future Part III 1990, PG) |
|
| 5 |
Rocky IV 1985, PG) |
|
| 6 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 7 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 8 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 9 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 10 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 11 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 12 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 13 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 14 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 15 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 16 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 17 |
Jurassic Park III 2001, PG-13) |
|
| 18 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 19 |
Rocky II 1979, PG) |
|
| 20 |
Rocky III 1982, PG) |
|
| 21 |
Rocky V 1990, PG-13) |
|
| 22 |
Rocky Balboa 2006, PG) |
|
| 23 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 24 |
High School Musical 2006, G) |
|
| 25 |
High School Musical 2 2007, G) |
|
| 26 |
Home Alone 1990, PG) |
|
| 27 |
Home Alone 2: Lost in New York 1992, PG) |
|
| 28 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 29 |
Beauty and the Beast 1991, G) |
|
| 30 |
Mulan 1998, G) |
|
| 31 |
The Emperor's New Groove 2000, G) |
|
| 32 |
Kronk's New Groove 2005, G) |
|
| 33 |
Lilo & Stitch 2003, G) |
|
| 34 |
Stitch! The Movie 2003, G) |
|
| 35 |
Meet the Robinsons 2007, G) |
|
| 36 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 37 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 38 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 39 |
Fantastic Four 2005, PG-13) |
|
| 40 |
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007, PG) |
|
| 41 |
King Kong 1933, Unrated) |
|
| 42 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 43 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 44 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 45 |
Shrek the Third 2007, PG) |
|
| 46 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 47 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 48 |
Spider-Man 3 2007, PG-13) |
|
| 49 |
Airplane! 1980, PG) |
|
| 50 |
Airplane 2 - The Sequel 1982, PG) |
|
| 51 |
The Spongebob Squarepants Movie 2004, PG) |
|
| 52 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 53 |
Toy Story 2 1999, G) |
|
| 54 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 55 |
Cars 2006, G) |
|
| 56 |
The Crocodile Hunter - Collision Course 2002, PG)
:D Crikey ! Yes, It's "The Crocodile Hunter: Collision Course". There are three words why this movie is so great, The. Crocodile. Hunter. I'm a big fan of Steve Irwin, that's why I'm sad to give this movie a 4 1/2. The big flaw of this movie is when they show Steve Irwin, it's in a little box. While when they show the other people, it's like widescreen. But besides that flaw, This movie is great. While Steve and Terri were trying to relocate the crocodile , it was awesome. I also liked the humor in it. This is a movie for big "Crocodile hunter" fans. A 4 1/2 out of 5 |
|
| 57 |
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004, PG) |
|
| 58 |
Super Mario Brothers:King Koopa 2003, G) |
|
| 59 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 60 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 61 |
Night at the Museum 2006, PG) |
|
| 62 |
The Mask 1994, PG-13) |
|
| 63 |
Godzilla 1998, PG-13) |
|
| 64 |
Charlotte's Web 2006, G) |
|
| 65 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 66 |
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy 2004, Unrated) |
|
| 67 |
Peter Benchley's Creature 1998, Unrated) |
|
| 68 |
Godzilla Vs Gigan 1972 1977, PG) |
|
| 69 |
A Cinderella Story 2004, PG) |





































































