Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  tiffany0317's Rating My Rating
1
Twilight 2008,  PG-13)
2
Ghost Rider 2007,  PG-13)
3
Cruel Intentions 1999,  R)
4
Interview with the Vampire 1994,  R)
5
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
6
Step Up 2006,  PG-13)
7
She's All That 1999,  PG-13)
8
She's the Man 2006,  PG-13)
9
A Walk to Remember 2002,  PG)
10
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
11
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
12
Little Nicky 2000,  PG-13)
13
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
14
Mean Girls 2004,  PG-13)
15
Finding Nemo 2003,  G)
16
A Cinderella Story 2004,  PG)
17
Open Season 2006,  PG)
18
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
19
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
21
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
22
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
23
X-Men 2000,  PG-13)
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
25
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
26
Shrek 2001,  PG)
27
Shrek 2 2004,  PG)
28
Shrek the Third 2007,  PG)
29
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
30
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
31
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
32
Happy Feet 2006,  PG)
33
School of Rock 2003,  PG-13)
34
Cars 2006,  G)
35
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
36
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
37
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
38
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
39
The Grudge 2004,  PG-13)
40
The Grudge 2 2006,  PG-13)
41
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
42
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
43
Final Destination 2000,  R)
44
Final Destination 2 2003,  R)
45
Final Destination 3 2006,  R)
46
Child's Play 1988,  R)
47
Child's Play 2 1990,  R)
48
Child's Play 3 1991,  R)
49
Bride of Chucky 1998,  R)
50
Seed Of Chucky 2004,  R)
51
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
52
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
53
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
54
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
55
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
56
Freddy vs. Jason 2003,  R)
57
Stay Alive 2006,  PG-13)
58
Spider-Man 2002,  PG-13)
59
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
60
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
61
Grease 1978,  PG)
62
White Chicks 2004,  PG-13)
63
Pretty Woman 1990,  R)
64
The Matrix 1999,  R)
65
Gladiator 2000,  R)
66
Scary Movie 2000,  R)
67
Scary Movie 2 2001,  R)
68
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
69
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
70
Dreamcatcher 2003,  R)
71
Anastasia 1997,  G)
72
Chitty Chitty Bang Bang 1968,  G)
73
Flightplan 2005,  PG-13)
74
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
75
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
76
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
77
Are We There Yet? 2003,  PG)
78
Scooby-Doo 2002,  PG)
79
Chicken Little 2005,  G)
80
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
81
Monsters, Inc. 2001,  G)
82
Nanny McPhee 2006,  PG)
83
Just Friends 2005,  PG-13)
84
Resident Evil 2002,  R)
85
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
86
Shark Tale 2004,  PG)
87
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
88
XXX 2002,  PG-13)
89
Atlantis - The Lost Empire 2001,  PG)
90
Minority Report 2002,  PG-13)
91
Dumbo 1941,  G)
92
Raise Your Voice 2004,  PG)
93
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
94
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
95
The Covenant 2006,  PG-13)
96
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
97
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
98
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
99
Coach Carter 2005,  PG-13)
100
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
101
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
102
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
103
King Arthur 2004,  PG-13)
104
Hoodwinked 2006,  PG)
105
Bambi 1942,  G)
106
Hercules 1997,  G)
107
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
108
Ice Age 2002,  PG)
109
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
110
Big Fat Liar 2002,  PG)
111
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
112
Addams Family Values 1993,  PG-13)
113
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
114
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
115
Yours, Mine & Ours 2005,  PG)
116
Flubber 1997,  PG)
117
Hocus Pocus 1993,  PG)
118
The Princess Diaries 2001,  G)
119
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
120
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
121
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
122
Road Trip 2000,  R)
123
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
124
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
125
Johnny English 2003,  PG)
126
The Lake House 2006,  PG)
127
Sleepy Hollow 1999,  R)
128
Uptown Girls 2003,  PG-13)
129
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
130
Blue Crush 2002,  PG-13)
131
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
132
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
133
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
134
Lady and the Tramp 1955,  G)
135
Mary Poppins 1964,  G)
136
Back to the Future 1985,  PG)
137
Failure to Launch 2006,  PG-13)
138
Batman Begins 2005,  PG-13)
139
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
140
Men in Black II 2002,  PG-13)
141
Red Eye 2005,  PG-13)
142
Walk the Line 2005,  PG-13)
143
The Amityville Horror 2005,  R)
144
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
145
Freaky Friday 2003,  PG)
146
Men in Black 1997,  PG-13)
147
Four Brothers 2005,  R)
148
Tarzan 1999,  G)
149
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
150
A League of Their Own 1992,  PG)
151
Anger Management 2003,  PG-13)
152
Spy Kids 2001,  PG)
153
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
154
Without A Paddle 2004,  PG-13)
155
Cool Runnings 1993,  PG)
156
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
157
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
158
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
159
The Neverending Story 1984,  PG)
160
An American Tail - Fievel Goes West 1991,  G)
161
Hellboy 2004,  PG-13)
162
Lady in the Water 2006,  PG-13)
163
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
164
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
165
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
166
Bring It On 2000,  PG-13)
167
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
168
Team America - World Police 2004,  R)
169
Toy Story 2 1999,  G)
170
The Mummy 1999,  PG-13)
171
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
172
Chicken Run 2000,  G)
173
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
174
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
175
Free Willy 1993,  PG)
176
Charlotte's Web 2006,  G)
177
The Santa Clause 3: The Escape Clause 2006,  G)
178
My Girl 1991,  PG)
179
Me, Myself & Irene 2000,  R)
180
Finding Neverland 2004,  PG)
181
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
182
Armageddon 1998,  PG-13)
183
Jeepers Creepers 2001,  R)
184
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
185
Lilo & Stitch 2003,  G)
186
Dr. Dolittle 3 2006,  PG)
187
Little Man 2006,  PG-13)
188
Jurassic Park 1993,  PG-13)
189
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
190
The Long Weekend 2004,  R)
191
13 Ghosts 1960,  Unrated)
192
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
193
Meet the Robinsons 2007,  G)
194
The Craft 1996,  R)
195
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
196
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
197
Ghost 1990,  PG-13)
198
The Patriot 2000,  R)
199
Clueless 1995,  PG-13)
200
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
201
The Blair Witch Project 1999,  R)
202
The Matrix Revolutions 2003,  R)
203
Blade: Trinity 2004,  R)
204
Underworld 2003,  R)
205
Not Another Teen Movie 2001,  R)
206
Twister 1996,  PG-13)
207
Big Momma's House 2000,  PG-13)
208
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
209
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
210
Blade II 2002,  R)
211
Anaconda 1997,  PG-13)
212
Underworld: Evolution 2006,  R)
213
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
214
The Sound of Music 1965,  G)
215
The Matrix Reloaded 2003,  R)
216
Bad Boys 1995,  R)
217
Bad Boys II 2003,  R)
218
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
219
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
220
28 Days 2000,  PG-13)
221
TMNT 2007,  PG)
222
Jumanji 1995,  PG)
223
Daddy Day Care 2003,  PG)
224
Just Married 2003,  PG-13)
225
The Hot Chick 2002,  PG-13)
226
8 Mile 2002,  R)
227
King Kong 2005,  PG-13)
228
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
229
The Shining 1980,  R)
230
Babe 1995,  G)
231
The Terminator 1984,  R)
232
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
233
Wild Wild West 1999,  PG-13)
234
Rush Hour 1998,  PG-13)
235
George of the Jungle 1997,  PG)
236
American Beauty 1999,  R)
237
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
238
Matilda 1996,  PG)
239
Home Alone 1990,  PG)
240
Carrie 1976,  R)
241
Blade 1998,  R)
242
Signs 2002,  PG-13)
243
Peter Pan 2003,  PG)
244
Zoolander 2001,  PG-13)
245
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
246
What Women Want 2000,  PG-13)
247
Scream 3 2000,  R)
248
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
249
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
250
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999,  R)
251
Rat Race 2001,  PG-13)
252
Enemy of the State 1998,  R)
253
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
254
Bicentennial Man 1999,  PG)
255
The Exorcist 1973,  R)
256
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
257
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
258
Air Force One 1997,  R)
259
Bedazzled 2000,  PG-13)
260
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
261
The Girl Next Door 2004,  R)
262
The Parent Trap 1998,  PG)
263
Along Came Polly 2004,  PG-13)
264
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
265
Shallow Hal 2001,  PG-13)
266
Con Air 1997,  R)
267
Alien 1979,  R)
268
A Goofy Movie 1995,  G)
269
Dr. Dolittle 2 2001,  PG)
270
The Lord of the Rings 1978,  PG)
271
The Mask 1994,  PG-13)
272
Hulk 2003,  PG-13)
273
A Bug's Life 1998,  G)
274
Snakes on a Plane 2006,  R)
275
Superman Returns 2006,  PG-13)
276
Predator 1987,  R)
277
Beethoven 1992,  PG)
278
The Legend of Zorro 2005,  PG)
279
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
280
Scream 1996,  R)
281
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
282
Batman Forever 1995,  PG-13)
283
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
284
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
285
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
286
The Italian Job 2003,  PG-13)
287
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
288
The Goonies 1985,  PG)
289
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
290
Book of Shadows - Blair Witch 2 2013,  R)
291
Cast Away 2000,  PG-13)
292
101 Dalmatians 1961,  G)
293
Big Daddy 1999,  PG-13)
294
Elf 2003,  PG)
295
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
296
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
297
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
298
Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure 2001,  G)
299
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
300
The Poseidon Adventure 1972,  PG)
301
The Hills Have Eyes 2006,  R)
302
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
303
Vacancy 2007,  R)
304
House of Wax 2005,  R)
305
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments