Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. tif41
  2. Jenny

Incredible, Fantastic..... (not for pregnant women, children under 13, and A man with heartattack ^_^)

  tif41's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
My All Time Movie
2
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
My All Time Movie
3
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
My All Time Movie
4
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
My All Time movie
5
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
My All Time Movie
6
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Fantastic 1000xxxxx................
7
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
I love Alien, Meteor, and Disaster..
8
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
You Don't Wanna Miss This Movie
9
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Good to see the green skull armies hehe..
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Friendship forever
11
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
the tree soldiers are the best
12
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
Very touching..
13
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
The best father - son movie
14
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
An Inconvenient Truth
Really.. it makes me inconvenient with myself
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Nice Ship huh...
16
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Funky Trio plus One Dr. Octopus of the sea hehehe
17
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Wonderfulllll
18
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Yeah, the best movie OF The Year (for me now) is The Dark Knight..
The story is great, the sound and effect are bombastic, the actors is wonderful (esc. Heath Ledger)... I have nothing to critic about hehehehe.... DOnt Miss It...
19
Hancock 2008,  PG-13)
Hancock
Smithhhhhhhhhhhhhh.........
well, just nice to watch "superman" vs "superwoman" *_*

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments