My Favorite Movies
| tideflash's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Days of Thunder 1990, PG-13) |
|
| 2 |
TRON 1982, PG) |
|
| 3 |
Office Space 1999, R) |
|
| 4 |
Saturday Night Live: The Best of Chris Farley 1998, Unrated) |
|
| 5 |
Saturday Night Live: The Best of Adam Sandler 1999, Unrated) |
|
| 6 |
Good Burger 1997, PG) |
|
| 7 |
The Blues Brothers 1980, R) |
|
| 8 |
Twister 1996, PG-13) |
|
| 9 |
The Perfect Storm 2000, PG-13) |
|
| 10 |
The Guardian 2006, PG-13) |
|
| 11 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 12 |
Halloween 1978, R) |
|
| 13 |
Halloween II 1981, R) |
|
| 14 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 15 |
An Officer and a Gentleman 1982, R) |
|
| 16 |
NASCAR: The IMAX Experience 2004, PG) |
|
| 17 |
The Natural 1984, PG) |
|
| 18 |
Heaven Can Wait 1978, PG) |
|
| 19 |
Dave 1993, PG-13) |
|
| 20 |
Midnight Run 1988, R) |
|
| 21 |
Heavyweights (Heavy Weights) 1995, PG) |




















