My Favorite Movies


  tidefan's Rating My Rating
1
Office Space 1999,  R)
2
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
3
50 First Dates 2004,  PG-13)
4
The Waterboy 1998,  PG-13)
5
Anger Management 2003,  PG-13)
6
Little Nicky 2000,  PG-13)
Little Nicky
OMG this movie is rediculous and absolutely hilarious!
7
Billy Madison 1995,  PG-13)
Billy Madison
Classic!
8
Bulletproof 1996,  R)
9
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
10
Airheads 1994,  PG-13)
11
The Longest Yard 2005,  PG-13)
12
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
Definately one of my MOST favorites! Gotta love the 80's!
13
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
I'm giving it only 4 b/c of the aweful remake of "sweet child o' mine" by the ear piercing Sheryl Crow.
14
The Breakfast Club 1985,  R)
15
Sixteen Candles 1984,  PG)
16
Up in Smoke 1978,  R)
17
Cheech and Chong's Still Smokin' 1983,  R)
18
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
19
American Pie 1999,  R)
20
American Pie 2 2001,  R)
21
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
22
Dogma 1999,  R)
23
Chasing Amy 1997,  R)
24
Son in Law 1993,  PG-13)
25
Encino Man 1992,  PG)
26
Bio-Dome 1996,  PG-13)
27
Jaws 1975,  PG)
28
Scream 1996,  R)
Scream
I know these are cheesy, but I love them!
29
Scream 3 2000,  R)
30
Scream 2 1997,  R)
31
Deep Blue Sea 1999,  R)
Deep Blue Sea
LL Cool J is great in this movie
32
The Ladies Man 2000,  R)
33
Superstar 1999,  PG-13)
34
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
If you haven't seen this and love it...I feel very sorry for you.
35
Old School 2003,  R)
36
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
Too rediculous, and TOO funny, the whole cast is GREAT!
37
Mystery Men 1999,  PG-13)
Mystery Men
A little known movie that's gets hardly any acknowledgement, watch it! It's got a great cast!
38
There's Something About Mary 1998,  R)
39
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
Starsky & Hutch
Do it, Do it!
40
Heavyweights (Heavy Weights) 1995,  PG)
Heavyweights (Heavy Weights)
I think one of Ben's best movies, he's a psycho!
41
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
And they brought back the character from Heavyweights for this one. This has a great cast.
42
The Haunting 1999,  PG-13)
The Haunting
A little chessy, but I can watch it over and over.
43
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
44
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
45
The Ninth Gate 1999,  R)
The Ninth Gate
A little known movie with Johnny, if you haven't seen this, watch it. You have to pay attention for the movie to make sense.
46
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
47
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
48
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
49
Sleepy Hollow 1999,  R)
50
Blow 2001,  R)
51
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
52
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
53
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
More serious than the other 2, but I thought it was still a great movie!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments