Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. tiddlesdez
  2. Desiree

Just a few of my favorite movies.

  tiddlesdez's Rating My Rating
1
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
Praise Jesus XD This is such a powerful movie and great acting performances!
2
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters)
I love this movie! Very smart and sad, great acting too. XD
3
Kamikaze Girls 2004,  Unrated)
Kamikaze Girls
Kick ass movie XDDD Entirely enjoyable friendship and humor, A must see for every kind of girl or guy!
4
Ginger Snaps Back - The Beginning 2004,  R)
Ginger Snaps Back - The Beginning
My favorite of the three much nicer ending lol XD
5
Little Women 1994,  PG)
Little Women
I really, really loved the book and I absolutely love this movie! I think they did a really wonderful movie version of the book. And they have the best cast ever! All them really worked really well together :D
6
Swing Girls 2004,  Unrated)
Swing Girls
Really enjoyable XD Really funny and great music :D
7
Pride and Prejudice ,  Unrated)
Pride and Prejudice
I can't even say how many times I have seen this and every time it gets better and better. I love, love Jane Austin and especially her book Pride and Prejudice. This is such an awesome adaption of the book. Strongly recommend to anyone.
8
Persuasion 1995,  PG)
Persuasion
This is my favorite movie made version of the book. :D
9
Wishing Stairs 2003,  R)
Wishing Stairs
Really wonderful X3 Really enjoy the feel and story of the movie <3
10
A Little Princess 1995,  G)
A Little Princess
Such a pretty movie, nicely made and always enjoyable to watch XP
11
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I loved the books and this movie is such a great adaption. Strongly recommend it XD
12
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Lovey It XD Awesome action and such a sweet bond between Terminator and John Conner and John with his hardcore mom :D
13
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Tim Burton at his Best XDD
Very well casted, Johnny Depp best acotor everz <3
14
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Awesome movie! best joker, best batman, and best two-face <3
15
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
Under the Tuscan Sun
I just love the feel of this movie!
16
Predator 1987,  R)
Predator
Full of muscle and action! what else could a girl want? XD <33
17
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
Really good and beautiful make-up, costume, and set design XDD I also thought the cast was nicely done XD
18
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Luv it <3333 Made me lol, sob and go awww and sing along with its really pretty musical numbers XP
19
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
Loved the game, and really enjoyed the movie, thought it was really visually satisfying and not straying to far from the game like setting. Thought the acting was a little off though XD
20
The Patriot 2000,  R)
The Patriot
Love it. <3 May not be true to history but then again its a movie not a documentary XP It makes me laugh, cry, and go girlie skirmish at the bloody scenes X3 Love the relationship he has with his children in the movie. The acting is great also.
21
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Johnny Depp = Best Pirate eva <333
22
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
Really awseome film, love the gun fu and how it shows having emotions arn't all that bad, we have emotions for a reason <333
23
Winter's Bone 2010,  R)
Winter's Bone
Amazing acting! Also really enjoyed the set atmosphere and the story. I haven't read the book but I want to now. XD
24
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
25
The Young Victoria 2009,  PG)
The Young Victoria
Such a beautiful movie~ Very much enjoyed Emily Blunt as Queen Victoria.
26
The Last of the Mohicans 1992,  R)
The Last of the Mohicans
I cannot watch this movie without crying.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments