My Favorite Movies


  1. Ticha
  2. Patricia

Give list a short description

  Ticha's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
One of my favourite movies. I cry everytime I watch it. The story is beautiful, the actors are awsome and what can I say more? Everything is good in this movie. I love it.
2
Brokeback Mountain 2005,  R)
3
Cruel Intentions 1999,  R)
4
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
5
Casanova 2005,  R)
6
The Lake House 2006,  PG)
7
Love Actually 2003,  R)
8
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
This movie is amazing and one of the best Harry Potter movies but I think there are some important parts of the book that the script writer shouldn't have cut. Anyway it is a Harry Potter movie so it has to be good.
Best: The story, of course, and Daniel Radcliffe (he is just like I've ever imagined Harry Potter), Rupert Grint ( an excellent Ron Wesley, I can't imagine this character played by another actor)and Alan Rickman ( no one could play Snape better than he, he is really an amazing actor).
Worst: as I said before there are so many important parts of the book missing. Next time choose a different script writer. Another bad thing is Bonnie Wright as Ginny, this girl don't act at all. She really sucks and I can't imagine her doing a better job in the sixth movie (when her character takes relevance to the story).
9
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
10
The Notebook 2004,  PG-13)
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
This movie is one of the best ever made (it's a Harry Potter movie, need to say more?).

Best: as always Daniel, Rupert, Alan and Gary, the soundtrack...

Worst: Sirius Black dies :'( and that scene isn't as intense as it seems in the book. Harry cryes but after that he doesn't seem very sad with his godfather death. I think that scene should be more intense. Another thing is that they didn't talk about the mirror Sirius gave to Harry and that is important to the plot of the seven movie.
12
Chakushin Ari (One Missed Call) 2004,  R)
Chakushin Ari (One Missed Call)
The best japanese horror movie. Hope the american remake can be as good as the original.
Best: the story, the actress Kou Shibasaki, the actress who plays Mimiko (creepy chick) and the death tone ring. Even the creepy dead body of Mimiko's mother is awsome lool
Worst: I don't know, maybe the end because you don'tget it at first.
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
15
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
The best movie ever made by Steven Spielberg and Liam Neesons best performance.
16
Chakushin ari final (One Missed Call Final) 2006,  R)
17
Penelope 2006,  PG)
Penelope
This movie is really awsome. It's sad and funny at the same time and I had already watched a movie about the same topic( girl cursed with a pig nose) and this one is really much better.And of course the cute and talented James McAvoy make this one a must see. I liked every single scene in the movie, except for the scenes with Reese, she is really annoying!
18
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
One of the most beautiful movies I've ever seen. I love it all, the plot, the actors, the cinematography... but the movie is so different from the book that it really pisses me off. Well don't get me wrong I love the movie but it could have been much better if they didn't cut so many important scenes of the book and changed so much things about the characters, Even Holly's mother has a different name, William doesn't exists in the book, Daniel is an important character and the movie he is just a idiot guy! I recommend to all the people who watch the movie to read the book and compare because if you like the movie like I do you'll love the book, trust me.
19
Disturbia 2007,  PG-13)
20
If Only 2004,  PG-13)
If Only
Such a sad and sweet movie. I couldn't help cry.
I imagined the end slightly different but it's the right one I think. But it's so sad...it makes us think about our choises in life. Would we act the same if we knew something we are not supposed to know?
It's one of the most beautiful love stories I've seen in movies lately.
21
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
22
Dorm (Dek hor) ,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments