My Favorite Movies


  TiagoPinheiro's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
One of the best movies ever! It has everything a classic needs...everything.
2
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
Pela trilogia...
3
The Godfather, Part III 1990,  R)
The Godfather, Part III
Pela triloia...
4
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
A obra-prima!
5
Dreams 1990,  PG)
Dreams
Entre nos sonhos do mestre!
6
Babel 2006,  R)
Babel
Hope Alejandro and Guillermo continue their partnership.
7
21 Grams 2003,  R)
21 Grams
Os três atores principais são perfeitos.
8
Amores Perros 2000,  R)
Amores Perros
Perfeito.
9
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
Best movie featuring Dr. Hannibal Lecter
10
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
Jodie Foster + Rober De Niro + ótima fotografia...
"Are you talking to me?"
11
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Máfia irlandesa, muito bom.
12
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
A dupla Brad Pitt e Edward Norton mandam muito!
13
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva 1997,  Unrated)
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni  (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva
An ending that tells almost nothing, but is perfect.
14
Akira 1988,  R)
Akira
A landmark in animation.
15
Snatch 2001,  R)
Snatch
Funny, violent, and with gypses!
16
Crash 2005,  R)
Crash
It could have been an Alejandro movie =D
17
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Uau!!!!!!!!!!!! Enquanto as criancinhas da minha idade se divertiam vendo O Rei Leão, eu via o grande Jack!
18
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Um filme bem ao estilo de Tim Burton...o que já é muito bom! =D
O filme tem uma bela fotografia, bem "dark" ao estilo de "O Cavaleiro Sem Cabeça"...os dois atores principais (Johnny Depp e Helena Bonham) são MUITO bons! Um filme cinza, com músicas repetitivas, sem muita melodia, com muito sangue e loucura....incrível!
19
Metal: A Headbanger's Journey 2005,  R)
Metal: A Headbanger's Journey
Muito bom documentário, não apenas para os "metal Diehards" para todos os fãs de músicas....
Aprendam antes de falar qualquer coisa sobre o metal!
20
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
One of the, if not THE, best movies ever made considering the world of heroes!
Heath Ledger, we will miss you...congratulations...Jack is proud of you!
21
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
An Awesome movie, in almost every aspect!! And it is interesting to see that it is a Stephen King story...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments